Witoszyn (dolny), gm. Wymiarki, wieża
W XV wieku wieża mieszkalna w Witoszynie Dolnym stanowiła ona ważny punkt na mapie księstwa żagańskiego, będąc własnością rodu Melhozów.
W XV wieku wieża mieszkalna w Witoszynie Dolnym stanowiła ona ważny punkt na mapie księstwa żagańskiego, będąc własnością rodu Melhozów.
Obiekt typu motte w Tarnowie Jeziernym, położony na niewielkim cyplu wcinającym się między bagna i jezioro Tarnowskie Duże, 0,4 km na południowy wschód od wsi…
Otyń, położony w województwie lubuskim, to miejsce o bogatej historii, gdzie na fundamentach średniowiecznego zamku książęcego wzniesiono barokowy zespół klasztorny. Obiekt obronny, wielokrotnie przebudowywany na przestrzeni wieków, zachował fragmenty gotyckich murów oraz renesansowy dom bramny, świadczące o jego dawnej świetności i strategicznym znaczeniu w …
Wieża Głodowa w Przewozie to jedyna pozostałość po średniowiecznym zamku, zbudowanym na miejscu starszego założenia warownego. Otoczony niegdyś fosą, zamek popadł w ruinę już w XVI wieku, a jego pozostałości stopniowo rozebrano w późniejszych stuleciach. Dziś o dawnej świetności obiektu świadczą jedynie zachowane nasypy …
Na północno-wschodnich obrzeżach Żagania, około 1,5 km od miasta, znajduje się średniowieczny obiekt typu motte. Zachowany kopiec o czworobocznym planie i zaokrąglonych narożnikach jest częściowo zniszczony w wyniku pozyskiwania piasku. Pierwotnie otoczony fosą i wałem, obecnie zachowane są fragmenty od północy, wschodu i południa. …
Zamek w Bytomiu Odrzańskim był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Na podstawie źródeł pisanych zbudowany ok. 2 poł XIV wieku. Według F. Lucae zamek znajdował się na pagórku i jeszcze w XVII w. miał stosunkowo solidne mury i budynki. Obecnie na miejscu całkowicie zniszczonego średniowiecznego …
Obiekt nie zachował się do dnia dzisiejszego, znany wyłącznie z lakonicznych nowożytnych opisów. Badania wykopaliskowe przeprowadzone na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska położonego w dolinie Odry, na północ od miasta, raczej wykluczają możliwość funkcjonowania w tym samym miejscu zamku zbudowanego w połowie XIII w. przez Przemysła …
Dwór w Nowogrodzie Bobrzańskim zlokalizowano na cyplu wcinającym się w dolinę Bobru, około 100 m na zachód od rynku miasteczka. W latach 70. XX w. czytelne było owalne wyniesienie o średnicy około 50 m, z częściowo zachowaną fosą, obecna forma została ukształtowana w wyniku …
Zamek w Nowym Miasteczku zlokalizowano w obrębie fortyfikacji miejskich, w północno zachodniej części miasta lokacyjnego. Na temat średniowiecznego zamku, poza jego przybliżoną lokalizacją, niewiele wiadomo. Według opisu obiektu przytoczonego w dokumencie jego sprzedaży z 1623 r., głównym elementem założenia była bliżej nieokreślona, co najmniej …
Gródek w Lipinkach zachował się w postaci nasypu, założonego na planie koła o średnicy u podstawy około 45 metrów, u góry 32 metry i wysokości 2,3 metra. Kopiec otacza fosa o szerokości 6-8 metrów, a także prawdopodobnie wał zewnętrzny, którego pozostałości są słabo widoczne. …