Obiekt położony na naturalnym pagórku w obrębie doliny Baryczy, przy jej prawym brzegu, ok. 150 m na NW od zabudowań folwarcznych. Głównym elementem założenia jest kopiec na planie czworoboku z zaokrąglonymi narożami, o wymiarach u podstawy 55 x 60 m, u góry 45 x 50 m. Nasyp otoczony jest fosą o szerokości ok. 20 m i wyniesiony jest ponad jej dno na wysokość ok. 2,5-3 m. Podczas badań wykopaliskowych odkryto liczne zabytki, m.in. fragmenty ceramiki w tym pojedyncze stalowoszare, masowo kremowe, fragment kamionki grupy Falkego czy militaria datowane na XIV/XV-XV w.
Lokalizacja | woj. dolnośląskie, pow. górowski, gm. Wąsosz |
---|---|
Współrzędne | 51.5786111 N, 16.6463889 E |
Obszar AZP | 70-25 |
Chronologia | pełne średniowiecze, późne średniowiecze |
Autorzy | Dominik Nowakowski |
Data udostępnienia | 14.08.2023 |
Jak cytować?
Zdjęcia, ryciny, ilustracje, plany, przekroje, etc. – jak w podpisach
Opis
Przynależność administracyjna
Obecna: Bełcz Mały (Klein Beltsch), gm. Wąsosz, pow. górowski, woj. dolnośląskie; Stan. nr 1, AZP 54/70-25
Historyczna: księstwo wrocławskie, księstwo głogowskie, księstwo namysłowskie, księstwo legnicko-brzeskie
Lokalizacja i stan zachowania obiektu
Obiekt położony na naturalnym pagórku w obrębie doliny Baryczy, przy jej prawym brzegu, ok. 150 m na NW od zabudowań folwarcznych.
Wybór źródeł do dziejów miejscowości i dóbr ziemskich
- 1300 – Belischowo (LF, E, 245)
- 1368 – Konrad von Löben zw. Czarny sprzedał księciu Konradowi I oleśnickiemu zamek (hus) w Sądowlu i należącą do niego wieś Bełcz Mały (Belkaczow) (APWr., Rep. 33, sygn. 1242, f. 134)
- po 1411 – Wacław i Mikołaj de Pecik propre Gor (ŚKR, nr 357)
- 1490 – Konrad Biały oleśnicki przekazał braciom Albrechtowi i Baltazarowi Soppke miasto i zamek Wąsosz wraz z podległymi mu wsiami, w tym Bielischaw (LuBS, I, s. 270).
Opis obiektu
Głównym elementem tego założenia jest kopiec na planie czworoboku z zaokrąglonymi narożami, o wymiarach u podstawy 55 x 60 metrów, u góry 45 x 50 metrów. Nasyp otoczony jest fosą o szerokości około 20 metrów i wyniesiony jest ponad jej dno na wysokość około 2,5-3 metrów. Na zewnątrz fosy, którą w części wschodniej przecina niewysoka grobla, znajduje się wał. Jest on najlepiej zachowany w części południowej i zachodniej, gdzie jego szerokość dochodzi do 17-20 metrów, a wysokość do 3 metrów. W części zachodniej wał rozszerza się, tworząc nieregularne w zarysie plateau o wymiarach u podstawy 47 x 55 metrów.
W trakcie badań sondażowych przeprowadzonych na obiekcie w 1971 roku założono pięć wykopów na osi wschód-zachód. W centralnej części majdanu odsłonięto mur fundamentowy o szerokości 0,9 metra, zbudowany z kamieni polnych łączonych gliną oraz rumowisko kamieni i cegieł gotyckich ze śladami spalenizny. W wykopie założonym przy wschodniej krawędzi majdanu stwierdzono relikty spalonej konstrukcji drewniano-glinianej oraz negatywy dwóch słupów wbitych na krawędzi kopca.
Kolejne prace badawcze na obiekcie przeprowadzono w 2009 roku. W pierwszym z nich, ulokowanym na zachodnim stoku nasypu, odkryto pełen przekrój nawarstwień osadniczych od epoki brązu po późne średniowiecze. Około przełomu XIV i XV wieku po niwelacji terenu oraz wykopaniu fosy i usypaniu wału zewnętrznego, na majdanie kopca, przy jego zachodniej krawędzi, wzniesiono budynek ryglowy. Na krawędzi nasypu zbudowano także drewnianą palisadę, którą tworzyły słupy o średnicy około 0,3 metra, wbite w podłoże na głębokość około 1 metra, w odstępach 0,8-1 metra.
Po zniszczeniu pierwszej fazy zabudowy stożka, jej relikty zostały zniwelowane, co poszerzyło plateau kopca. W tym samym miejscu wzniesiono kolejną palisadę. Pale o średnicy około 0,4 metra wbito w odstępach około 1 metra. Oprócz funkcji obronnych, pale stabilizowały teren podwyższony od strony majdanu o około 0,8 metra. Następnie na tak utworzonym plateau wzniesiono budynki drugiej fazy użytkowej, które również zniszczył pożar.
W obrębie wykopu ulokowanego w centralnej części majdanu odsłonięto starannie ułożony bruk kamienny z dużych otoczaków, ułożonych na podsypce z żółtego piasku. Pod brukiem zalegała nieznacznej miąższości warstwa humusu, związana z niwelacją plateau kopca. Na północnej krawędzi wykopu natrafiono na drewniany słup, wbity na głębokość ponad 3 metry od współczesnego poziomu gruntu. Analiza dendrochronologiczna wykazała, że słup wykonano z drzewa ściętego w 1408 roku. Kontekst stratygraficzny wskazuje, że słup był starszy od kamiennego bruku, który datuje się na kolejne dziesięciolecia XV wieku.
Podczas badań wykopaliskowych odkryto fragmenty ceramiki, w tym pojedyncze stalowoszare, masowo kremowe, fragment kamionki grupy Falkego, a także przedmioty metalowe, w tym ażurowe brązowe okucie pasa, dwa groty bełtów, fragment brązowego okucia, żelazne skoble, kościany gwizdek. Materiały te datowano na XIV/XV-XV wiek.
Ilustracje
Plany


Zdjęcia



Dokumentacja w ramach projektu „Od grodu do zamku“








Literatura
Mapa grodzisk w Polsce Journal Article
In: Wrocław, pp. 29, 1964.
Problematyka późnośredniowiecznych dworów na kopcu na Śląsku w świetle badań wykopaliskowych przeprowadzonych w 2009 r. w Bełczu Małym gm. Wąsosz Journal Article
In: Przegląd Archeologiczny, vol. 59, pp. 137-166, 2011.
Spätmittelalterliche Turmhügel in Niederschlesien. Das Beispiel von Klein Beltsch (Bełcz Mały, gm. Wąsosz) Journal Article
In: Ethnographisch-Archäologische Zeitschrift, vol. 50, no. H. 4, pp. 565-599, 2009.
Bełcz Mały, pow. Góra Śląska Journal Article
In: Informator Archeologiczny, pp. 237, 1972.
Schlesische Wehranlagen Journal Article
In: Altschlesien, vol. 3, pp. 40–41, 1930.
Iuxta castrum Sandouel. Trzy światy średniowiecza Book
Szczecin, 2015.
Grody i osadnictwo grodowe Wielkopolski wczesnohistorycznej (od VII do XII wieku) Book
Poznań, 1938.
Bełcz Mały, pow. Góra Śląska Journal Article
In: Silesia Antiqua, vol. 7, pp. 298-299, 1965.
Śląskie obiekty typu motte. Studium archeologiczno-historyczne Book
2017.
Grody stożkowate, ostrosłupowe i wieże mieszkalno-obronne na Śląsku w średniowieczu PhD Thesis
KHASiT Politechniki Wrocławskiej, 1978.