Kłaczyna, gm. Dobromierz, zamek (ruiny)

KŁACZYNA, plan zamku: 1 – mury z XIV w., 2 – mury z XV-XVI w. (za Chorowska 2003, il. 113, s. 171)

Wśród malowniczych krajobrazów Dolnego Śląska skrywają się pozostałości rycerskiego zamku wodnego w Kłaczynie – niegdyś imponującej warowni z XIV-wieczną wieżą mieszkalną i charakterystycznym, monumentalnym kominem kuchennym. Obecnie zachowały się jedynie fragmenty murów i wieży, jednak dawne grafiki i opisy pozwalają odtworzyć jego wygląd. To …

Więcej…

Wilków, gm. Świdnica, dwór obronny

WILKÓW, plateau głównego członu warowni, stan z 2011, fot. A. Boguszewicz

Obiekt obronny w Wilkowie, o wymiarach około 38×60 m i usytuowany na skraju ostrej skarpy, stanowi cenną pozostałość kolonizacji z drugiej połowy XIII–początku XIV wieku. Źródłowe dokumenty potwierdzają, że teren należał pierwotnie do panów z Wierzbnej. Jego dzieje wpisują się w burzliwą historię administracyjną …

Więcej…

Bielawa, zamek („Pałac Sandreckich”)

BIELAWA, pałac od zachodu w widoku z drona, 2023 rok (fot. Marek Bogdała)

Zamek w Bielawie („Pałac Sandreckich”), kilkakrotnie odbudowywany po pożarach i przebudowywany, zapewne w miejscu siedziby średniowiecznej – być może zawierający jej relikty. Jednym z nich jest cylindryczna wieża wyrastająca ze wschodniego skrzydła zamku. Lokalizacja woj. dolnośląskie, pow. dzierżoniowski, gmina Bielawa Współrzędne 50.6890458, 16.6224028 Obszar …

Więcej…

Grodziszcze (Góra Zamkowa), gm. Stoszowice, zamek (ruiny)

GRODZISZCZE (Zamkowa), widok od południa

Zamek w Grodziszczu, położony na szczycie górskiego grzbietu (Góra Zamkowa), to średniowieczne założenie obronne o bogatej historii, sięgającej 1244 roku. Dwuczłonowa struktura, relikty monumentalnej wieży i zachowane elementy obwarowań świadczą o strategicznym znaczeniu obiektu, który według tradycji miał zostać wzniesiony przez Bolka I. Archeologiczne …

Więcej…

Bukówka, gm. Lubawka, motte

BUKÓWKA, lokalizacja założenia obronnego

Obiekt w Bukówce to założenie obronne typu motte o owalnym zarysie, otoczony suchą fosą i wałem zewnętrznym, zlokalizowany na szczycie wzniesienia z naturalnie ukształtowanym pionowym urwiskiem od strony zachodniej. Okres funkcjonowania na podstawie materiałów archeologicznych można określić na drugą połowę XIII – pierwszą połowę …

Więcej…

Gniewoszów, gm. Międzylesie, zamek Szczerba

GNIEWOSZÓW, ruiny zamku Szczerba

Zamek Szczerba powstał w 1. połowie XIV w. w obrębie ziemstwa Międzylesie, od 1358 stanowił centrum administracyjne samodzielnego klucza dóbr ziemskich dzierżonego przez członków rodu von Glaubitz. Wzniesiony przy drugorzędnym szlaku handlowym z Hrabstwa Kłodzkiego do Wschodnich Czech, jako zamek bezwieżowy na planie nieregularnym …

Więcej…