Gniewków (gm. Dobromierz), dwór obronny (nieistniejący)

GNIEWKÓW, szkicowy plan parteru (za Fabierkiewicz 1965)

Nieistniejący dziś dwór w Gniewkowie był przez kilka stuleci siedzibą lokalnego majątku ziemskiego. Usytuowany w pobliżu kościoła parafialnego i otoczony fosą, pełnił funkcję obronno-rezydencjonalną co najmniej od XIV wieku. W kolejnych wiekach był przebudowywany i rozbudowywany, aż do ostatecznej rozbiórki w 1977 roku. Zachowane …

Więcej…

Dzierżoniów, zamek Hummel (nieistniejący)

7. DZIERŻONIÓW, miejsce po wyburzonym zamku Hummel, 2025 (fot. Małgorzata Chorowska)

Zamek Hummel (Hummelschlos) w Dzierżoniowie był średniowieczną siedzibą książęcą, wzmiankowaną od końca XIII wieku. Usytuowany w południowej części miasta, przy ul. Przedmieście, stał obok kościoła parafialnego. Po okresie rozkwitu w czasach Piastów Śląskich uległ stopniowej ruinie – już w 1422 r. określany był jako …

Więcej…

Chojnów, Zamek Piastowski

Rekonstrukcja zamku średniowiecznego autorstwa zespołu: Darya Biaketava, Paweł Kultys, Adrian Włodarczyk pod kierownictwem Rolanda Mruczka (2021/22: Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Katalog Zamków i Dworów Obronnych Śląska [https://zamki.pwr.edu.pl/]. Licencja: CC BY-NC 4.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/])

Zamek w Chojnowie, jedna z najstarszych rezydencji książęcych na Dolnym Śląsku, przez stulecia pełnił kluczową rolę w systemie władzy i obrony regionu. Wywodzący się z XIII-wiecznego grodu kasztelańskiego, został przekształcony w potężną warownię z cylindryczną wieżą typu bergfried, a następnie w renesansową siedzibę książąt …

Więcej…

Wilków Wielki, gm. Niemcza, dwór

WILKÓW WIELKI, stan współczesny dworu, 2009

Na obrzeżach Wilkowa, w sąsiedztwie drogi z Wrocławia do Niemczy, zachowała się jedna z ciekawszych średniowiecznych wież mieszkalnych Dolnego Śląska, dziś wkomponowana w bryłę późnorenesansowego dworu. Choć budynek był wielokrotnie przebudowywany i dostosowywany do zmieniających się funkcji rezydencjonalnych, zachował czytelny układ pierwotnych kondygnacji oraz …

Więcej…

Kłaczyna, gm. Dobromierz, zamek (ruiny)

KŁACZYNA, plan zamku: 1 – mury z XIV w., 2 – mury z XV-XVI w. (za Chorowska 2003, il. 113, s. 171)

Wśród malowniczych krajobrazów Dolnego Śląska skrywają się pozostałości rycerskiego zamku wodnego w Kłaczynie – niegdyś imponującej warowni z XIV-wieczną wieżą mieszkalną i charakterystycznym, monumentalnym kominem kuchennym. Obecnie zachowały się jedynie fragmenty murów i wieży, jednak dawne grafiki i opisy pozwalają odtworzyć jego wygląd. To …

Więcej…

Wilków, gm. Świdnica, dwór obronny

WILKÓW, plateau głównego członu warowni, stan z 2011, fot. A. Boguszewicz

Obiekt obronny w Wilkowie, o wymiarach około 38×60 m i usytuowany na skraju ostrej skarpy, stanowi cenną pozostałość kolonizacji z drugiej połowy XIII–początku XIV wieku. Źródłowe dokumenty potwierdzają, że teren należał pierwotnie do panów z Wierzbnej. Jego dzieje wpisują się w burzliwą historię administracyjną …

Więcej…