Wierzowice Wielkie, gm. Góra, motte
Wierzowice Wielkie kryją w sobie interesujące pozostałości dwuczłonowego grodziska stożkowatego z XIV-XV wieku. Położone na krawędzi doliny Baryczy.
Wierzowice Wielkie kryją w sobie interesujące pozostałości dwuczłonowego grodziska stożkowatego z XIV-XV wieku. Położone na krawędzi doliny Baryczy.
Zamek w Wąsoszu, położony na wschód od miasta w podmokłej dolinie Orli, posiada bogatą historię sięgającą końca XIII wieku. Pierwotnie mógł być założeniem typu motte.
Obiekt nr II w Pobielu, położony w podmokłej dolinie rzeki Orli, to zaginiona forteca, której pozostałości zostały prawdopodobnie zniszczone podczas regulacji koryta rzeki. Historyczne mapy z lat 1773-1774 wskazują na istnienie okazałego, owalnego kopca, położonego pomiędzy głównym korytem Orli a starorzeczem. Obiekt znajdował się …
Obiekt nr 1 w Pobielu, usytuowany na północnym skraju wsi, to dawny element obronny o czworobocznym planie, który przetrwał w formie wyniesienia otoczonego fosą. Choć obecnie na jego miejscu znajdują się współczesne budynki, relikty fosy i nasypu wciąż świadczą o historycznym znaczeniu tego miejsca. …
Obiekt obronny w Górze, istniał co najmniej od pierwszej połowy XIV wieku i znajdował się w południowo-zachodniej części miasta lokacyjnego, w ciągu murów miejskich. Na rycinie F.B. Wernera widoczny jest jako dwupiętrowy budynek z dwuspadowym dachem. W XVII wieku obejmował stajnie, szopy, dom młyński …
Obiekt w Ostrawie zlokalizowano w obrębie podmokłej doliny Baryczy, ok. 0,9 km na północny zachód od dawnego majątku. Dwuczłonowe grodzisko stożkowate, którego głównym elementem jest nasyp założony na planie czworoboku z zaokrąglonymi narożami o wymiarach u podstawy 35 x 42 m, u góry 21 …
Grodzisko w Sądowelu zlokalizowano w obrębie podmokłej doliny Baryczy, pierwotnie między jej dwoma ramionami, na południowy zachód od wsi Lechitów. Wczesnośredniowieczny obiekt zachowano w terenie w formie owalnego wyniesienia o średnicy ok. 120 m i wysokości dochodzącej w części E do 2 m. Podczas …
Obiekt w Ryczeniu zlokalizowano w obrębie podmokłej doliny Baryczy, przy jej południowym brzegu, na południowy zachód od wsi. Grodzisko stożkowate zachowane w postaci nasypu założonego na planie czworoboku o zaokrąglonych narożach, wyniesionego ponad 4 m ponad poziom fosy. Przeprowadzone badania archeologiczne wykazały co najmniej …
Obiekt położony na naturalnym pagórku w obrębie doliny Baryczy, przy jej prawym brzegu, ok. 150 m na NW od zabudowań folwarcznych. Głównym elementem założenia jest kopiec na planie czworoboku z zaokrąglonymi narożami, o wymiarach u podstawy 55 x 60 m, u góry 45 x …