Wilków, gm. Świdnica, dwór obronny

WILKÓW, plateau głównego członu warowni, stan z 2011, fot. A. Boguszewicz

Obiekt obronny w Wilkowie, o wymiarach około 38×60 m i usytuowany na skraju ostrej skarpy, stanowi cenną pozostałość kolonizacji z drugiej połowy XIII–początku XIV wieku. Źródłowe dokumenty potwierdzają, że teren należał pierwotnie do panów z Wierzbnej. Jego dzieje wpisują się w burzliwą historię administracyjną …

Więcej…

Bielawa, zamek („Pałac Sandreckich”)

BIELAWA, pałac od zachodu w widoku z drona, 2023 rok (fot. Marek Bogdała)

Zamek w Bielawie („Pałac Sandreckich”), kilkakrotnie odbudowywany po pożarach i przebudowywany, zapewne w miejscu siedziby średniowiecznej – być może zawierający jej relikty. Jednym z nich jest cylindryczna wieża wyrastająca ze wschodniego skrzydła zamku. Lokalizacja woj. dolnośląskie, pow. dzierżoniowski, gmina Bielawa Współrzędne 50.6890458, 16.6224028 Obszar …

Więcej…

Prusice I, dwór (nieistniejący)

PRUSICE, plan widokowy miasteczka z lokalizacją zamku wg F.B. Wernera z połowy XVIII w.

Prusice, położone w powiecie trzebnickim, były ważnym ośrodkiem w średniowieczu, należącym kolejno do księstw wrocławskiego, głogowskiego i oleśnickiego. W obrębie murów miejskich, we wschodniej części miasta, istniała bliżej nieokreślona warownia, która prawdopodobnie w XIV lub XV wieku została przekształcona w murowany zamek. Do dziś …

Więcej…

Pracze Widawskie, Wrocław, motte i dwór (nieistniejące)

PRACZE WIDAWSKIE, widok dworu wg ryciny F.B. Wernera z połowy XVIII w.

Pracze Widawskie, obecnie część Wrocławia, skrywają tajemnicę zaginionego średniowiecznego motte oraz późniejszego pałacu z XVII wieku. Położone przy krawędzi doliny Widawy, w północnej części wsi, miejsce to kryje w sobie bogatą historię właścicieli i przekształceń architektonicznych. Lokalizacja woj. dolnośląskie, pow. Wrocław, miasto Wrocław Współrzędne …

Więcej…