Witoszyn (dolny), gm. Wymiarki, wieża
W XV wieku wieża mieszkalna w Witoszynie Dolnym stanowiła ona ważny punkt na mapie księstwa żagańskiego, będąc własnością rodu Melhozów.
Późne średniowiecze – okres średniowiecza, odpowiadający włoskiemu trecento i wczesnemu renesansowi. Na potrzeby katalogu Zamków i dworów obronnych Śląska przyjęto, że przypada na XIV i XV wiek.
Okres ten charakteryzuje się rozwojem stylu gotyckiego, który do części rejonów północnej Europy i Hiszpanii dotarł ok. 1400 roku, a także rozwojem świeckiej sztuki użytkowej dla bogacących się klas mieszczańskich Włoch i Flandrii
W XV wieku wieża mieszkalna w Witoszynie Dolnym stanowiła ona ważny punkt na mapie księstwa żagańskiego, będąc własnością rodu Melhozów.
W miejscowości Lubska, na podstawie archiwalnych źródeł i map, zidentyfikowano relikty średniowiecznego kopca o owalnym kształcie, na którym niegdyś stała prostokątna wieża mieszkalna. Dziś w tym miejscu znajduje się trzykondygnacyjny budynek wieżowy, założony na planie zbliżonym do kwadratu, który w okresie nowożytnym został przekształcony …
Na terenie wsi Kaczowice w województwie dolnośląskim znajdują się trzy kopce ziemne, które mogą świadczyć o dawnych założeniach obronnych z okresu późnego średniowiecza. Pierwszy z nich, o kształcie zbliżonym do trapezu, położony jest na krawędzi wysoczyzny, około 1,5 km na południowy wschód od wsi. …
Wieża Głodowa w Przewozie to jedyna pozostałość po średniowiecznym zamku, zbudowanym na miejscu starszego założenia warownego. Otoczony niegdyś fosą, zamek popadł w ruinę już w XVI wieku, a jego pozostałości stopniowo rozebrano w późniejszych stuleciach. Dziś o dawnej świetności obiektu świadczą jedynie zachowane nasypy …
Obiekt obronny w Górze, istniał co najmniej od pierwszej połowy XIV wieku i znajdował się w południowo-zachodniej części miasta lokacyjnego, w ciągu murów miejskich. Na rycinie F.B. Wernera widoczny jest jako dwupiętrowy budynek z dwuspadowym dachem. W XVII wieku obejmował stajnie, szopy, dom młyński …
Dwór w Miłakowie znajduje się po środku wsi, na wschód od kościoła, przy głównej drodze biegnącej z Nowego Miasteczka do Brzegu Głogowskiego. Wzniesiono go na niewielkim wzniesieniu otoczonym suchą fosą przez która przerzucony jest murowany most. Najstarszym elementem bryły dworu są pozostałości z wieży …
Zamek Radosno w Rybnicy Leśnej to zamek książęcy z wieżą typu bergfried, górski, o położeniu cyplowym. Zamek górny powstał w dwóch fazach lub etapach, na co wskazują różnice technologiczne wznoszonych murów, przede wszystkim zaś użyte zaprawy. Poniżej znajdowało się rozległe podzamcze, umocnione wałami. Pierwotny …
Budowla wskazywana jako zamek położona jest w odległości ok. 400 m na płd. od centrum wsi, na niemal płaskim terenie. Zamek w Czekanowie jest ruiną po opuszczeniu jej w latach 90-tych XX w. kiedy zawalił się strop nad 2 i 3 kondygnacją. Zamek to …