Słupice zostały odnotowane po raz pierwszy w 1333 r., jako własność Mikołaja ze Słupic. Dwór pański stanowił trójskrzydłowe założenie z dziedzińcem zamknięte murem obwodowym, zbudowane kamienia i cegły, dwukondygnacyjne, podpiwniczone, nakryte wysokimi dwuskrzydłowymi dachami. Obecnie zachowane są dwa skrzydła – północne i wschodnie, oba w stanie postępującej ruiny bez dachów i stropów.
Lokalizacja | woj. dolnośląskie, pow. dzierżoniowski, gm. Łagiewniki |
---|---|
Współrzędne | 50.8097346 N, 16.7443671 E |
Obszar AZP | 86-26 |
Chronologia | pełne średniowiecze, późne średniowiecze, nowożytność |
Autorzy | Małgorzata Chorowska, Piotr Błoniewski, Maja Czarnecka |
Data udostępnienia | 24.07.2023 |
Jak cytować?
Zdjęcia, ryciny, ilustracje, plany, przekroje, etc. – jak w podpisach
Opis
Przynależność administracyjna i toponomastyka
- powiat dzierżoniowski, gmina Łagiewniki;
- do 1392 r. wieś należała do księżnej Agnieszki Habsburg, wdowy po księciu Bolku II Małym i stanowiła majątek zastawny, przekazywany w zarząd rycerzom; do 1741 r.: w okręgu sądowym Dzierżoniowa (districtus/Weichbild Reichenbach); 1741-1932: Kreis Reichenbach, 1932-1945: Landkreis Breslau
- historyczne nazwy wsi : 1369 villa Slupicz , 1368-69 Slupiz, 1375 dorfe Slaupiz – 1375 (Landbuch I, 388, 956, 259, 260), przed 1945: Schlaupitz
Historyczne nazwy majątku: Gut (brak nazwy własnej).
Kontekst przestrzenny, rozplanowanie, stan zachowania obiektu
Słupice zostały odnotowane po raz pierwszy w 1333 r., jako własność Mikołaja ze Słupic (RS, nr 5253). Wieś należy do osad lokowanych na prawie zachodnim. Jej regularnie rozplanowana niwa budowlana o planie zbliżonym do wydłużonego prostokąta rozciąga się wzdłuż dwóch dróg soczewkowato połączonych na krańcach północnym i południowym; między drogami płynie potok; kościół zlokalizowany pośrodku założenia, przy krzyżówce z drogą o kierunku równoleżnikowym W latach 90 XIV w. odnotowano nową wieś (Neuendorfe), zlokalizowaną na przedłużeniu starej (Aldendorfe, zwanej też Grosse Slupiz)w stronę północną.
Areał dworu zajmuje skrajną, południową część niwy budowlanej i znajduje się na skraju niezbyt wysokiej skarpy wznoszącej się nad doliną drugiego potoku, o przebiegu równoleżnikowym; potok ten zasilał stawy dworskie, a na jego odgałęzieniu płynącym na południe znajdował się młyn. W obrębie areału notujemy:
- obszerny folwark, przedstawiony na mapie z 1914 r. (mestischblatt) z majdanem i czterema budynkami, usytuowany na trenie niwy, na północ od dworu,
- założenie dworskie usytuowane na samej krawędzi skarpy nad drugim potokiem, od zachodu i południa otoczone stawami i bagnami, a od północy i zachodu fosą; od frontu, czyli od pn. dostępny mostem.
Dwór pański stanowił trójskrzydłowe założenie z dziedzińcem zamknięte murem obwodowym, zbudowane kamienia i cegły, dwukondygnacyjne, podpiwniczone, nakryte wysokimi dwuskrzydłowymi dachami, które zostały przedstawione na inwentaryzacji pomiarowej z 1980 r. wykonanej przez studentów Wydziału Architektury PWr (zbiory Katedry Architektury Polskiej). Obecnie zachowane są dwa skrzydła – północne i wschodnie, oba w stanie postępującej ruiny bez dachów i stropów; południowe zostało zburzone całkowicie. Zachowany jest jedynie pn. szczyt skrzydła wschodniego o formach renesansowych. Obecnie, zarówno piwnice jak i pomieszczenia na piętrze są niedostępne.
Przemiany własności dóbr ziemskich:
- W 1333 odnotowana została własność Mikołaja ze Słupic, mieszczanina strzelińskiego
- W 1368 rycerz (miles) Johannes von Logau (de Logow) przekazał swe dobra w wianie żonie Elżbiecie; w latach 1369-1375 w Słupicach potwierdzone dobra Jana Logaua (Landbuch I, 259, 260); W 1369 r. Johannes von Mezenau proboszcz w Udaninie sprzedał Hermannowi von Czetheras folwark we wsi Słupice, w 1373 r. Konrad Zetritz zapisał folwark jako wiano zonie Klarze (Landbuch I, 803, 388);
- W 1375 r. w Słupicach odnotowano dobra braci Hermanna, Heinricha i Hannosa von Kentchen, które otrzymali od księżnej (Landbuch I, 956) i wzmiankowano młyn. W starszej części Słupic (Grosse Slupiz) majątek w należący do Hannosa von Logow.
- W 1392-94 r. Conrad Czetheras sprzedał swoje dobra w Słupicach Hentschilnowi von Bentschow za 44 złote marki; dobra we wsi posiadali też Albrecht Kentchin i Hannos von Logow – ten ostatni w Alden Sleupitz. W 1994 r. potwierdzone dobra Hermana i Hannesa von Logaw w nowej i starej części wsi. (LANDBUCH II, 953, 1074, 1075, 1078, 1394)
- 1396 – potwierdzone dobra Cunrada i Albrechta von Kentchen w starszej części wsi.
- 1398 – potwierdzone dobra (allodium) Cunradusa von Czetheras in Slupicz. W tym samym roku żona Hannosa von Logaw przekazała pół folwarku w starszej części Słupic synom Nickelowi i Jorgenowi (Landbuch III, 375, 459-461)
- W 1401 r. potwierdzona własność Ryprechta von Logaw połowy wsi Grossin Slupicz i połowy folwarku (Landbuch III, 969, 1059); w 1402 r. potwierdzono tam również dobra Elyzabeth z domu Czetheras, żony Hannusa Strachewicza.
- W 1402 r. Cunrad Czacharis i Nickeln von Logaw zu Aldin Slawpiz podpisali umowę w Słupicach (Actum Slupitz), co wskazuje na obecność tam głównej siedziby rodu von Logau (Landbuch III, 1513).
- W 1602 r. własność Nicolla Von Logaw Zu Schlaupiz, który wg rejstru powinności wojskowych był zobowiązany do wpłaty 76,5 talarów lub utrzymywania 1 żołnierza konnego i ¼ pieszego (Ritterdiernste 1602, s. 90)
- Około 1485 r. w Słupicach urodził się Georg von Logau, poeta, doktor praw, pełniący funkcję sekretarza króla Czech Ferdynanda I Habsburga. Ostatnim właścicielem Słupic z tego rodu był starosta hrabstwa kłodzkiego Heinrich, który w 1605 r. otrzymał czeski tytuł barona.
- Na początku XVII w. Słupice zostały włączone do majoratu Młynica Dzierżoniowska i należały do rodziny zu Schönaich-Carolath (BKZ Słupice 1960). Pod koniec XVIII w. Zimmermann wymienił we wsi kościół katolicki (dawniej ewangelicki), folwark, dom parafialny, szkołę, trzy młyny wodne i jeden wiatrak (BANDURSKA 1977).
- Skrzydło południowe popadło w ruinę prawdopodobnie jeszcze w XIX wieku[1]. Po II wojnie światowej obiekt był zamieszkany. W 1960 r. został wpisany do rejestru zabytków pod nr A/4696/757. Częściowo opuszczony w 1968 roku (Biała Karta) w 1972 r. stanowił jeszcze siedzibę Kółka Rolniczego (ŁUCZYŃSKI 2010, s. 577);.
Historia budowlana obiektu
FAZA 1 (pocz. XV w.)
Murowany dwór obronny na planie zbliżonym do prostokąta o wymiarach 20 x 11-11,6 m, jednotraktowy, piętrowy, podpiwniczony. Zajmował zachodnią część północnego skrzydła renesansowego założenia z 2 poł. XVI w. Biorąc pod uwagę wymowę wzmianki z 1402 r. zasadne jest przypuszczenie, że stanowił on zaginioną, średniowieczną siedzibę rodu von Logau.
Zbudowano go z łamanego kamienia na żółtobrązowej, niezbyt twardej zaprawie piaszczysto-wapiennej, z widocznymi grudkami niedolasowanego wapna. Wszelkie otwory, arkady i wnęki wykonano z cegły palcówki o wymiarach 8-8,5x13x29-31 cm, typowych dla cegły średniowiecznej. Przyziemie budynku podzielono na dwa pasma w proporcji 2/3 i 1/3, natomiast piętro na trzy, mniej więcej równej szerokości. Podwójne, kwadratowe w plamie pasmo parteru wypełniła sień, natomiast wąskie dzieliło się w poprzek na dwie komory. Pośrodku sieni stał filar połączony arkadami ze ścianami frontową i tylną. Stanowił on podporę ściany wydzielającej pasma na piętrze. Wszystkie wnętrza w nadziemnej części budynku nakrywały stropy belkowe, natomiast w piwnicach były sklepienia kolebkowe.
FAZA 2a (ok. 1550-1563)
Za czasów własności Fryderyka von Logau nastąpiła rozbudowa dworu o wydłużone skrzydło wschodnie, oddalone od starszej części o 9 m, lecz jednocześnie połączone z nią murem kurtynowym z bramą wjazdową na dziedziniec. Brama ta zachowana w formie arkady o szerokości 3,3 m stanowi obecnie wejście do anaksu pn. Zbudowano ją z cegły formatu średniowiecznego, co każe datować tę inwestycję najpóźniej na ok. poł. XVI w. Dobudowany dom wsch. był podpiwniczony, jednotraktowy i trójdzielny w planie przyziemia oraz piętra. Nakryto go wysokim, dwuspadowym dachem i zamknięto od północy dekoracyjnym szczytem. Ten ostatni otrzymał wyważoną kompozycję o charakterze kraty utworzonej z pionów pilastrów i poziomych gzymsów. Urozmaicały ją spływy wolutowe o kapryśnej linii. Okna w parterze ujęto w piaskowcowe obramienia z fasciowym profilowaniem. Otwory okienne na I piętrze otoczono pseudosgaffitowymi opaskami wyrytymi w gładkim tynku.
Wśród pomieszczeń parteru wyróżniało się północne. Była to reprezentacyjna, kwadratowa w planie jadalnia oświetlona 4 oknami o obszernych wnękach z sediliami i nakryta belkowym stropem. Wejście doń wiodło z dziedzińca, od strony wjazdu. Po pożarze, który strawił to wnętrze w XVII w., nad otwór wejściowy wprowadzono (wtórnie) piaskowcową belkę nadproża z datą 1563 r. Na środku ściany wschodniej, pomiędzy oknami znajdował się niewielki kominek, po którym przetrwał kanał dymowy wyprowadzany z elewacji otworem na poziomie stropu na piętrze, a w płd. narożniku tej ściany – korytarzyk prowadzący do wykusza ustępowego. Pod płd.-zach. narożnikiem jadalni były schody wiodące do piwnicy-spiżarni, dostępne bezpośrednio z dziedzińca. Pozostałe pomieszczenia parteru miały charakter gospodarczy W środkowym umieszczono kuchnię z wielkim kominem; jego okap zamykał pn.-zach. ćwierć pomieszczenia. Pozostałe nakrywały sklepienia beczkowe.
Modernizacja starej, średniowiecznej siedziby polegała na podzieleniu parteru domu na 3 pasma, co nastąpiło przez zamurowanie arkad spływających na centralny filar oraz zasklepieniu wnętrz kolebami z lunetami. W dolnym partiach koleby nakrywającej pasmo wsch. użyto jeszcze cegieł w formacie średniowiecznym, wysokich na 8,0-8,5 cm, natomiast w górnych partiach cegieł niskich (6,2-6,5 cm), typowych dla nowożytnych technik budowlanych. Kolebkowo-krzyżowe sklepienia zastosowane w pasmie środkowym, o charakterze sieni miało mocno podkreślone szwy i półkoliste spływy z łezką. Brama wjazdowa prowadząca do tego wnętrza od strony północnej została uformowana dopiero w XVII w. i nie wiemy co było tam wcześniej. Brama prowadząca od południa, z dziedzińca powstała w omawianej fazie, a wcześniej musiał tam być otwór drzwiowy.
FAZA 2b (3 ćwierć XVI w.)
Po niedługim czasie nastąpiła rozbudowa skrzydła wschodniego na południe i zamknięcie całości założenia trzecim skrzydłem oraz murem obwodowym. Uzyskało ono wówczas plan prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem i aneksem klatki schodowej usytuowanym w narożniku południowo-wschodnim. Świadectwem etapowania prac budowlanych były styki murów w skrzydle wschodnim, zmiana formatu cegły na nowożytny i stosowanie jasnej zaprawy o zwiększonej zawartości wapna. Nie zmieniono profilowania obramień okiennych. Najpóźniej w tej fazie przed dawną bramą wjazdową pojawił się malowniczy alkierz, a część dziedzińca za nią wchłonęło skrzydło północne. Alkierz z trzech stron oświetlały okna w obszernych wnękach z sediliami. W jakiś czas później w parapet środkowego wprowadzono lavabo i rynienkę do odprowadzania wody na zewnątrz. Alkierz dopełnił funkcję jadalni o treści związane z higieną i rozrywką. Na I piętrze znajdowały się apartamenty złożone z izb ogrzewanych piecami i nieogrzewanych komór, służących do spania. Biorąc pod uwagę dużą liczbę wykuszy ustępowych na piętrze skrzydeł północnego i wschodniego musiało się tam mieścić co najmniej tyle samo standardowych apartamentów mieszkalnych. Były one dostępne z ganków obiegających dziedziniec od strony dziedzińca.
[1] https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks-alfabetyczny/s/2036-slupice, dostęp: 02.01.2023
Ilustracje
Plany i rekonstrukcje





Zdjęcia













Literatura
Studium Historyczno-Architektoniczne dworu w Słupicach Book
P.K.Z., Wrocław, 1977.
BKZ Słupice 1960 = Biała Karta Zabytku: Dwór Obronny Słupice nr 4, nr karty 4850, rejestr zabytków nr 757, data: 27 IX 1960 Technical Report
1960.
Losy dolnośląskich rezydencji w latach 1945-1991 Book
Wrocław, 2010.
APWr Ritterdiernste = Ritterdiernste Inn dem Beyden Fürstenthümbern S: u. Jawer [1602] Collection
1602, (Archiwum Państwowe we Wrocławiu, zespół: Akta Majątku Schaffgotschów, sygn. UK 765).
CDS XVIII = Codex Diplomaticus Silesiae, Regesten zur Schlesischen Geschichte 1316-1326, Bd. XVIII Collection
Breslau, 1898, (używany również skrót 'RS' lub 'RS V').
LANDBUCH I = Landbuch księstw świdnickiego i jaworskiego, tom I: 1366-1376 Collection
Poznań, 2000.
LANDBUCH II = Landbuch księstw świdnickiego i jaworskiego, tom II: 1385-1395 Collection
Poznań, 2004.
LANDBUCH III = Landbuch księstw świdnickiego i jaworskiego, tom III: 1396-1407 Collection
Poznań, 2007.