Zamek książęcy w Cieszynie, położony na wzgórzu nad rzeką Olzą, jest wyjątkowym zabytkiem regionu. Na jego terenie znajduje się XI-wieczna kaplica (rotunda) i XIII-wieczna wieża cylindryczna. Wieża Piastowska oraz gotycki zamek powstały w XIV wieku, a zamek dolny wzniesiono w XV wieku, rozbudowując go po pożarze w 1520 roku. Mimo uszkodzeń podczas oblężenia w 1646 roku i późniejszej częściowej rozbiórki, zamek w Cieszynie pozostaje ważnym świadkiem przeszłości, oferującym unikalny wgląd w historię i architekturę regionu.
Lokalizacja | woj. śląskie, miasto Cieszyn |
---|---|
Współrzędne | 49.7510597 N , 18.6278925 E |
Obszar AZP | 109-44 |
Chronologia | wczesne średniowiecze, pełne średniowiecze, późne średniowiecze, nowożytność |
Autorzy | Piotr Siemko |
Data udostępnienia | 06.08.2023 |

Jak cytować?
Zdjęcia, ryciny, ilustracje, plany, przekroje, etc. – jak w podpisach
Opis
Przynależność administracyjna
Obecna: miasto-gmina w woj. śląskim
Historyczna: księstwo raciborskie, cieszyńskie, pow. cieszyński
Lokalizacja i stan obecny
Zamek położony jest na wzgórzu zwanym Górą Zamkową, na zachód od starego miasta. Zbocza południowe, zachodnie i północne opadają stromo w dół, a jedynie od wschodu zbocze opada łagodniej w kierunku miasta, gdzie znajdował się wjazd do zamku. Od południa, u podnóża góry, płynie rzeka Olza.
Większość zabudowań zamkowych już nie istnieje. Pozostałości po ostatecznej rozbiórce w XIX wieku to czteroboczna wieża, kaplica, resztki murów obronnych i baszt, które stanowiły podwaliny tzw. pałacu myśliwskiego oraz odkopane fragmenty murów i baszt przy kaplicy i cylindrycznej baszty w części północno-zachodniej wzgórza.
Toponomastyka
- 1155 – Tescin (KDŚ I nr 35)
- 1223 – Tessin (CDS I nr II)
- 1229 – Tesin (SUb I nr 19)
- 1258 – Teschin (CDS II nr II)
- 1283 – Thessin (CDS II nr XX)
- 1284 – Tessin (CDS I nr XVIII)
- 1307 – Thesin (CDS II nr XII)
- 1313 – Tessin (CDS II nr XIV)
- 1404 – Theschin (CDS II nr XXII)
- 1510 i 1514 – Teschen (CDS II nr CIX i CX)
Dzieje własności dóbr ziemskich i obiektu na podstawie przyczynków źródłowych
Pierwotnie Cieszyn był jednym z głównych grodów księstwa raciborskiego i w latach 1178-1211 należał do Mieszka Plątonogiego. Następnie, jako część księstwa opolskiego, był rządzony przez księcia Kazimierza oraz jego synów – Mieszka II Otyłego do 1246 roku i Władysława do 1282 roku. Po śmierci Władysława jego synowie podzielili księstwo, tworząc około 1290 roku księstwo cieszyńskie, które pozostawało pod panowaniem Piastów do śmierci ostatniego z nich w 1625 roku.
Po śmierci ostatniego Piasta księstwem dożywotnio rządziła jego wdowa, Elżbieta Lukrecja, która zmarła w 1653 roku. Po jej śmierci księstwo przeszło pod panowanie Habsburgów i pozostawało w ich rękach do końca I wojny światowej.
Historia badań
Pierwsze badania archeologiczne na wzgórzu zamkowym przeprowadził w latach 1940-1941 G. Raschke. W latach 1947-1954 badania kontynuowała A. Kietlińska, natomiast w latach 1994-1997 oraz 2001-2002 nowe badania przeprowadził W. Kuś.
W trakcie badań w latach 90. XX wieku, w północno-zachodniej części wzgórza odkryto pozostałości wieży cylindrycznej o średnicy 12 m z bardzo grubymi murami (4,23 m). Jej zachowana wysokość wynosi 13 m, co stanowi około połowy jej pierwotnej wysokości. Wieża została wzniesiona w XIII wieku (Kuś 1997 I, 1997 II, 1998, 2000). Podczas tych badań przy wieży odkryto wewnętrzny mur obronny zbudowany z kamienia wapiennego w XIV wieku, mur kamienno-ceglany stanowiący pozostałość po zabudowie gospodarczej, prawdopodobnie kuchni, mur obwodowy zewnętrzny otaczający zamek gotycki, dostawiony do lica wieży cylindrycznej, oraz mur obwodowy od strony północnej, wzniesiony z kamienia, stanowiący kontynuację muru od strony zachodniej.
W 2002 roku objęto badaniami bramę wjazdową do zamku górnego, której relikty odsłonięto już w latach 40. XX wieku, oraz pozostałości wieży przybramnej. Wieża ta była zbudowana na planie koła o średnicy zewnętrznej niemal 10 m i grubości muru 3,3 m. Dolna, zachowana część tej wieży, została wymurowana także z kamienia wapiennego (Kuś 2004).
Historia budowlana obiektu
Najstarszą budowlą na wzgórzu jest kaplica grodowa, później zamkowa, pod wezwaniem św. Mikołaja. Wzniesiona przed budową zamku, po raz pierwszy została wymieniona w źródłach w 1223 roku. Jest to rotunda na planie kolistym, murowana z ciosów wapiennych w układzie opus emplectum. Od wschodu przylega do niej półkolista absyda, a wewnątrz, od zachodu, znajdowała się emporą, obecnie zrekonstruowana. Wejście na emporę prowadzi po schodach umieszczonych w grubości muru (Świechowski, s. 48).
Pierwsze pisemne wzmianki o zamku pochodzą z pierwszej połowy XIII wieku, z czasów rządów w księstwie opolsko-raciborskim księcia Mieszka II Otyłego (jeden dokument niedatowany z lat 1238-1246 oraz z 9 sierpnia 1245 roku) (CDS VII, reg. 646).
Główną budowlą zamku górnego zachowaną do dziś, obok kaplicy, jest główna wieża zamku, zwana Piastowską, usytuowana na szczycie wzgórza, w jego północnej części. Została zbudowana w XIV wieku i nadbudowana w XV wieku. Restaurowano ją w XIX i XX wieku. Wzniesiono ją z kamienia łamanego z użyciem ciosów w narożach. W górnych partiach wymurowano ją z cegły w układzie gotyckim. Założono ją na planie kwadratu, a jej zwieńczenie stanowiły machikuły zwieńczone blankami, które zostały rozebrane w połowie lat 80. XX wieku i odtworzone w poprzedniej postaci. Wieża liczy pięć kondygnacji, z oknami o wykroju kwadratowym, prostokątnym oraz zamkniętymi łukiem ostrym i półkolistym (KZS VI/3, s. 26).
Dane o architekturze zamku można uzupełnić na podstawie zachowanej ikonografii, szczególnie ukazującej go przed zniszczeniem w końcowej fazie wojny trzydziestoletniej. Szczególnie cenne są dwa przedstawienia zamku: jedno z czasu oblężenia przez wojska cesarskie w 1646 roku oraz miedzioryt z panoramą miasta i zamku opublikowany przez M. Meriana w 1650 roku. Z porównania widoków wynika, że panorama w dziele Meriana opiera się na starszym źródle przedstawiającym zamek. Rysunek zamku powstał prawdopodobnie przed 1603 rokiem, w którym zamek spłonął, a weduty z 1646 roku ukazują zamek w jego późnorenesansowej szacie, którą uzyskał w wyniku odbudowy po pożarze (Siemko 2023, s. 61-66).
Na podstawie przekazów wiadomo, że po zachodniej stronie wznosiła się potężna okrągła wieża, nakryta cebulastym, późnorenesansowym hełmem ze strzelnicami (odkopana w latach 1994-1997). W kierunku południowo-wschodnim i wschodnim rozciągał się zespół budynków. Po południowej stronie wznosił się główny budynek zamku (pałac) na rzucie litery L. W skrzydle wschodnim znajdowała się brama, której średniowieczne relikty odkryto. Do budynku przylegała kolista budowla – wspomniana wieża przy bramie. Skrzydło wschodnie powstało zapewne po 1603 roku, gdyż wcześniej w tym miejscu u Meriana były niewielkie budynki. Zamek górny otoczony był murem obronnym. Za głównym budynkiem wznosiła się zachowana do dziś główna wieża zamkowa.
Wiedzę o architekturze można uzupełnić jeszcze z widoku zamku od strony północno-wschodniej. Skrzydło wschodnie opierało się o mur obwodowy zamku górnego, z dachem pulpitowym, schowanym za murem attyki. Z tego rysunku wynika też wyraźnie, że głównym budynkiem było wówczas skrzydło wschodnie mieszczące bramę, a obok wieży cylindrycznej wyrastał potężny komin kuchni zamkowej. Ponad murem attyki skrzydła północnego widoczna jest budowla z otwartymi gankami (Jež, s. 257-261; Siemko 2023, s. 61-68). Oba widoki dają doskonały wgląd w zabudowania zamku dolnego.
Zamek dolny powstał prawdopodobnie w XV wieku jako przedzamcze. Wzniesiono wówczas koliste basteje. Jedna z nich zachowała się do dziś jako dolna część tarasu widokowego od strony rzeki Olzy, a dwie usytuowane były w narożu północno-wschodnim zamku dolnego. Zbudowano je za czasów panowania księcia Kazimierza II, po pożarze w latach 1483/84 i 1520. Pozostałe zabudowania zamku dolnego, pełniące funkcje służebne i gospodarcze, wzniesiono po pożarze w 1603 roku, gdyż na panoramie u Meriana widoczne są tylko basteje i niewielkie budynki. We wzniesionym wtedy budynku znajdował się wjazd do zamku, który pokrywa się zapewne z obecną bramą zamku Habsburgów.
Po przejęciu dóbr cieszyńskich przez Habsburgów, komisja cesarska zleciła rozbiórkę zamku po zniszczeniach wojny trzydziestoletniej. Rozbiórkę budowli rozpoczęto w 1659 roku, ale całkowitej rozbiórki nie dokonano, co widać na rysunkach sporządzonych przez F. B. Wernera z pierwszej połowy XVIII wieku. Jeden z budynków przy wieży Piastowskiej rozebrano dopiero w XIX wieku. Na miejscu zabudowań zamku dolnego zbudowano w 1838 roku, z inicjatywy arcyksięcia Karola Habsburga, pałac myśliwski według projektu J. Kornhäuslera, zachowany do dziś (KZS VI/3, s. 28).
Typ obiektu
Zamek książęcy, wzniesiony na miejscu wcześniejszego grodu, jest wyżynny, nieregularny i dwuczłonowy. Kaplica (rotunda) została wzniesiona w XI wieku, a wieża cylindryczna w XIII wieku. Wieża Piastowska została zbudowana wraz z gotyckim zamkiem w XIV wieku, który został rozbudowany w XV wieku. W drugiej połowie XV wieku oraz po pożarze w 1520 roku wzniesiono zamek dolny. Zamek został odbudowany po pożarach w 1552 i 1603 roku. Został uszkodzony podczas oblężenia w 1646 roku, po czym nastąpiła rozbiórka poszczególnych budowli.
Ilustracje
Plany




Ikonografia i zdjęcia
![CIESZYN, zamek cieszyński na panoramie miasta Cieszyna w dziele D. Meisnera Sciographia Cosmica wydanym w 1637 r. (zb. P. Siemko, Katalog Zamków i Dworów Obronnych Śląska [https://zamki.pwr.edu.pl/]. Licencja: CC BY-SA 4.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/])](https://zamki.pwr.edu.pl/wp-content/uploads/2023/08/cieszyn11-1024x923.jpg)
![CIESZYN, zamek cieszyński na panoramie miasta Cieszyna w dziele M. Meriana Topographia Bohemiae… wydanym w 1650 r. (zb. P. Siemko, Katalog Zamków i Dworów Obronnych Śląska [https://zamki.pwr.edu.pl/]. Licencja: CC BY-SA 4.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/])](https://zamki.pwr.edu.pl/wp-content/uploads/2023/08/cieszyn7-1024x1024.jpg)
![CIESZYN, zamek cieszyński na panoramie miasta Cieszyna w dziele F.B. Wernera Scenographia Urbium Silesiae wydanym w 1738 r. (zb. P. Siemko, Katalog Zamków i Dworów Obronnych Śląska [https://zamki.pwr.edu.pl/]. Licencja: CC BY-SA 4.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/])](https://zamki.pwr.edu.pl/wp-content/uploads/2023/08/cieszyn6-848x1024.jpg)










Literatura
Książęcy mecenat artystyczny na Śląsku u schyłku średniowiecza Book
Warszawa, 2005.
Die Schlösser Teschen und Friedek Book
Teschen, 1898.
Efekty badań archeologicznych prowadzonych podczas prac rewitalizacyjnych w zespole parkowo-pałacowym na Górze Zamkowej w Cieszynie w latach 2008 i 2009 Journal Article
In: Wiadomości konserwatorskie województwa śląskiego, vol. 2010, no. 2, 2010.
Ikonografíe těšínskeho zámku (16.-19. Století). Umělecká licence, nebo historická realita? Journal Article
In: Cieszyńskie Studia Muzealne, vol. Nr 4 (2010), no. 4, 2011.
Badania archeologiczne średniowiecznej wieży cylindrycznej na Górze Zamkowej w Cieszynie, województwo bielskie Book
Katowice, 1997, (Badania archeologiczne na Górnym Śląsku i ziemiach pogranicznych w 1994 roku).
Badania archeologiczne średniowiecznej wieży cylindrycznej na Górze Zamkowej w Cieszynie, województwo bielskie Book
Katowice, 1997, (Badania archeologiczne na Górnym Śląsku i ziemiach pogranicznych w 1993 roku).
Sprawozdanie z badań archeologicznych średniowiecznej wieży cylindrycznej na Górze Zamkowej w Cieszynie, województwo bielskie Book
Katowice, 1998, (Badania archeologiczne na Górnym Śląsku i ziemiach pogranicznych w 1995 roku).
Sprawozdanie z badań archeologicznych średniowiecznej wieży cylindrycznej na Górze Zamkowej w Cieszynie, województwo bielskie Book
Katowice, 2000, (Badania archeologiczne na Górnym Śląsku i ziemiach pogranicznych w 1997 roku).
Wstępne rozpoznanie archeologiczne rejonu bramy wjazdowej zamku górnego w Cieszynie, województwo śląskie Book
Katowice, 2004, (Badania archeologiczne na Górnym Śląsku i ziemiach pogranicznych w latach 2001-2002).
KZS VI/3 = Miasto Cieszyn i powiat cieszyński. Katalog zabytków sztuki w Polsce, tom VI, województwo katowickie, zeszyt 3 Book
Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. VI, województwo katowickie pod red. I. Rejduch-Samkowej i J. Samka, z.3, Warszawa, 1974, (KZSVI/3).
Uwagi do ikonografii górnośląskiej F.B. Wernera Journal Article
In: Rocznik Muzeum w Gliwicach, vol. XIX, no. 1, 2004.
CDS I = Codex Diplomaticus Silesiae, Urkunden des Klosters Czarnowanz, Bd. I Collection
Breslau, 1865.
CDS II = Codex Diplomaticus Silesiae, Urkunden der Klöster Rauden und Himmelwitz, der Dominikaner und Dominikanerinnen in der Stadt Ratibor, Bd. II Collection
Breslau, 1859.
SUb I = Schlesisches Urkundenbuch. Tom I Collection
Köln, 1963.
Piastowie: leksykon biograficzny Book
Kraków, 1999.
Architektura Book Section
In: Walicki, Michał (Ed.): Sztuka polska przedromańska i romańska, Warszawa, 1968.