Ścinawa, zamek (nieistniejący)
Zamek w Ścinawie, położony na płaskim i suchym terenie przy północnym brzegu uchodzącej do Odry rzeki Zimnicy, we wschodnim narożniku miasta…
Zamek w Ścinawie, położony na płaskim i suchym terenie przy północnym brzegu uchodzącej do Odry rzeki Zimnicy, we wschodnim narożniku miasta…
Rudna, położona w powiecie lubińskim, była ważnym punktem na mapie średniowiecznego Śląska, należąc kolejno do księstw głogowskiego, ścinawskiego
Pałac w Zimnej Wodzie to barokowy zabytek z historycznymi korzeniami sięgającymi XIV wieku. Znajduje się na łagodnym wzgórzu otoczonym podmokłymi łąkami, na północ od głównej drogi wiejskiej. Badania archeologiczne odsłoniły relikty starszych budowli, w tym piwnicę z ceglaną posadzką i sklepieniem kolebkowym. Pałac był …
Obiekt w Nieszczycach zlokalizowano na krawędzi wysoczyzny i podmokłych łąk, na wschód od folwarku i nowożytnego pałacu. Grodzisko stożkowate zachowane w formie kopca założonego na planie owalu o średnica nasypu u podstawy ok. 28 m, u góry ok. 15 m i wysokości 2,5- m. …
Gródek w Kłopotowie zlokalizowano na skraju podmokłych łąk, w zachodniej części wsi, na zapleczu zabudowań wiejskich. Charakteryzuje się unikalną strukturą dwóch nasypów, założonych na planie owali i otoczonych wspólną fosą, co czyni go wyjątkowym przykładem średniowiecznej inżynierii obronnej. Gródek, choć dzisiaj częściowo zniszczony przez …
Obiekt w Lubinie zbudowano na niewielkim, naturalnym wyniesieniu, otoczonym terenem podmokłym, nieco na południowy wschód od miasta lokacyjnego. Najstarszym elementem tego zamku jest wieża, położona w północnym narożniku dziedzińca. Budowla ta, zachowana jedynie w partiach fundamentowych, została wzniesiona z kamienia na planie czworoboku o …
Jeden z obiektów w Lubinie wzniesiono na naturalnym wyniesieniu, na terenie dawnej wsi Stary Lubin (Altstadt). Obiekt znacznie przekształcony już w średniowieczu w wyniku organizacji wsi lokacyjnej, a następnie w XVIII w. podczas budowy kościoła i cmentarza przykościelnego. Obecnie zachowane owalne wyniesienie o wymiarach …
Nasyp w Górzynie założono na planie zbliżonym do koła o średnicy 32 m, wznosi się ok. 1 m ponad poziom wody w fosie, której szerokość wynosi 6-7 m. Od N fosa łączy się z rowem, natomiast od S styka się z ziemnym nasypem, będącym …