Stary Lesieniec, gm. Boguszów-Gorce, dwór

    Założenie dworskie w Starym Lesieńcu (Boguszów-Gorce) z folwarkiem zostało ulokowane na skalistym wzgórzu, ostro podciętym od południa oraz łagodnie opadającym w kierunku północno-wschodnim. Na szczycie wzniesienia znajdował się budynek pałacowy o XIX-wiecznych cechach stylistycznych, wraz z sąsiadującym obiektem gospodarczym, które otaczał park w stylu angielskim. Łagodny stok i jego podstawę od północnego-zachodu zajmowały układające się w czworobok budynki dawnego folwarku.

    Lokalizacjawoj. dolnośląskie, pow. wałbrzyski, gm. Boguszów-Gorce
    Współrzędne50.7472462 N, 16.1870551 E
    Obszar AZP87-20
    Chronologiaśredniowiecze, nowożytność
    AutorzyArtur Boguszewicz
    Data udostępnienia15.05.2024
    STARY LESIENIEC, położenie obiektu
    STARY LESIENIEC, położenie obiektu na numerycznym modelu terenu (oprac. Piotr Błoniewski, Katalog Zamków i Dworów Obronnych Śląska [https://zamki.pwr.edu.pl/]. Licencja: CC BY-NC 4.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/])

    Jak cytować?

    Boguszewicz Artur. Stary Lesieniec, gm. Boguszów-Gorce, założenie dworskie, Katalog Zamków i Dworów Obronnych Śląska [https://zamki.pwr.edu.pl/stary-lesieniec-gm-boguszow-gorce-dwor/]. Licencja: CC BY-NC 4.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/]. Data dostępu: 14.01.2025.

    Zdjęcia, ryciny, ilustracje, plany, przekroje, etc. – jak w podpisach

    Opis

    Przynależność administracyjna i toponomastyka

    • księstwo legnickie (1247-1274), księstwo jaworskie (1274-1286), księstwo lwóweckie (1286-1290), księstwo fürstenberskie (1290-1321), księstwo świdnickie (1321-1741), dystrykt kamiennogórski/ Weichbild Landeschut (1247-1741), Kreis Landeschut (1741-1945), województwo wrocławskie (1945-1975), województwo wałbrzyskie (1975-1998)
    • historyczne nazwy miejscowości: 1249 – ad fluvium, qui vocatur Lesk, 1509 – Lossin, 1533 – auf der Niederzeche im Lässig gelegen, 1548 – Lessige, 1576 – Lessig, 1778 – Alt Leessig, 1785 – Alt Laessig, 1945 – Stary Lasek, 1946 – Stary Lesieniec, 1973 – Boguszów-Gorce Stary Lesieniec

    Kontekst przestrzenny, rozplanowanie, stan zachowania obiektu

    Wieś Stary Lesieniec, a od 1973 roku dzielnica miasta Boguszów-Gorce, jest ulokowana w dolinie potoku Lesk, oddzielającej Góry Wałbrzyskie od Gór Kamiennych. Założenie dworskie z folwarkiem znajduje się na skalistym wzgórzu, ostro podciętym od południa oraz łagodnie opadającym w kierunku północno-wschodnim. Na szczycie wzniesienia znajduje się budynek pałacowy o XIX-wiecznych cechach stylistycznych, wraz z sąsiadującym obiektem gospodarczym, które otacza park w stylu angielskim. Łagodny stok i jego podstawę od północnego-zachodu zajmują budynki dawnego folwarku, układające się w czworobok.

    Dzieje własności dóbr ziemskich i obiektu na podstawie przyczynków źródłowych

    W 1247 roku książęta Bolesław II i Konrad wystawili dokument fundacyjny klasztoru w Krzeszowie dla benedyktynów z Polic nad Metują, nadając mnichom prawo do zakładania wsi na prawie niemieckim nad potokiem Lesk (SUb, II, nr 383). Niewiele wiadomo o akcji osadniczej czeskich benedyktynów na śląskim pograniczu, niemniej do początku XIV wieku w pobliżu Starego Lesieńca powstały nad Leskiem i w jego dorzeczu wsie Witków (Witkonis villa), Jabłów (Gablow), Grzędy (Conroczwalde) oraz Lybenow, identyfikowana z później wzmiankowanym zamkiem w Czarnym Borze (CDS 14, s. 139).

    Otwartą kwestią pozostaje, czy osadnictwo dotarło dalej w górę Lesku, w okolice współczesnego Boguszowa-Gorc, zanim na przełomie XV i XVI wieku rozwinął się tu prężny ośrodek wydobycia rud srebra i ołowiu. Najstarsza wzmianka o Starym Lesieńcu pochodzi z 1509 roku (Treblin 1908, s. 98). Miejscowość, wraz z funkcjonującą na jej terenie „dolną kopalnią”, odnotowana została w 1533 roku (Niederzeche im Lässig), gdy należała do Ulricha von Czettritz, pana zamku Grodno i Nowy Dwór (auf Königsberg, auf Neuhaus gessesen, CDS, 21, nr 479). W rękach tego rodu Stary Lesieniec pozostawał w kolejnych latach. W 1548 roku odnotowani zostali bracia Zygmunt i Krzysztof Czettritz, piszący się z Nowego Dworu, którzy kontynuowali wydobycie rud srebra w obrębie swych tutejszych posiadłości (Treblin 1908, s. 116-118). W latach 1568-1576 właścicielem miejscowości był Abraham von Czettritz auf Adelungspach, czyli ze Strugi (Zimmermann 1785, s. 458; Treblin 1908, s. 120-121).

    W 1777 roku Stary Lesieniec, w którym odnotowano folwark, należał do barona Karla Ferdinanda von Seherr-Thoss (Zimmermann 1785

    Stan badań

    Założenie dworskie z folwarkiem w Starym Lesieńcu nigdy nie było przedmiotem badań.

    Historia budowlana

    Znajdujące się w tym miejscu zabudowania, widziane z pewnego dystansu ze względu na brak dostępu, nie wykazują cech architektury z XIX wieku. Niemniej jednak pewne cechy układu przestrzennego oraz ukształtowanie terenu mogą wskazywać na jego średniowieczną metrykę. Przede wszystkim na uwagę zasługuje wykorzystanie kulminacji wzniesienia z plateau o średnicy około 30 m oraz otaczające je tarasowato ukształtowane struktury pełniące funkcję ciągów komunikacyjnych założenia parkowego. Ze względu na rozmiary tych struktur, które wymagałyby nakładu pracy nieadekwatnego dla alei parkowych, rodzi się skojarzenie ze zniwelowanym systemem wałów i fos charakterystycznych dla założeń obronnych typu motte.

    Również umiejscowienie folwarku w bezpośrednim sąsiedztwie rezydencji oraz ulokowanie stawów na dnie doliny rzeki, czego dowodzą zachowane do dziś groble, można postrzegać jako nawiązanie do średniowiecznych rozwiązań. Argumentem przemawiającym na rzecz stosunkowo wczesnej metryki tego założenia, sięgającej nawet drugiej połowy XIII wieku, jest wykorzystanie szczytu wzniesienia dla budowy siedziby pańskiej, czego w XV wieku starano się unikać w przypadku nowo zakładanych rezydencji wiejskich.

    Ze względu na brak przekazów pisanych, kwestia obecności w Starym Lesieńcu średniowiecznego założenia rezydencjonalno-obronnego może być zweryfikowana jedynie w wyniku badań architektoniczno-archeologicznych.

    Ilustracje

    Ilustracje

    Literatura

    Sochacka S

    Słownik etymologiczny nazw geograficznych Śląska, t. 13 Book

    Opole, 2007.

    BibTeX

    Markgraf H; Schulte W (Ed.)

    CDS XIV = Codex Diplomaticus Silesiae, Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis, Bd. XIV Collection

    Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis, Breslau, 1889, (także skrótowo jako LfeV; Lf; LF).

    BibTeX

    Wutke K (Ed.)

    CDS XXI = Codex Diplomaticus Silesiae, Schlesiens Bergbau und Hüttenwesen. Urkunden und Akten 1529-1740, Bd. XXI Collection

    Breslau, 1901.

    BibTeX

    Knie J G (Ed.)

    Alphabetisch-Statistisch-Topographische Uebersicht aller Dörfer, Flecken, Städte und andere Orte der Königl. Preuß. Provinz Schlesien, nebst beigefügter Nachweisung von der Eintheilung des Landes nach den Bezirken der drei Königlichen Regierungen, den darin enthaltenen Fürstenthümern und Kreisen, mit Angabe des Flächeninhaltes, der mittlern Erhebung über die Meeresfläche, der Bewohner, Gebäude, des Viehstandes u.s.w. Collection

    Breslau, 1845.

    BibTeX

    Appelt H; Irgang W (Ed.)

    SUb I = Schlesisches Urkundenbuch. Tom I Collection

    Köln, 1963.

    BibTeX

    Irgang W (Ed.)

    SUb II = Schlesisches Urkundenbuch. Tom II Collection

    Köln-Graz-Wien, 1977.

    BibTeX

    (Ed.)

    SUB III = Schlesisches Urkundenbuch. Tom III Collection

    Köln, 1984.

    BibTeX

    Appelt H; Menzel J; Irgang W (Ed.)

    SUb V = Schlesisches Urkundenbuch. Tom V: 1282-1290 Collection

    Köln-Weimar-Wien, 1993.

    BibTeX

    Appelt H; Menzel J; Irgang W (Ed.)

    SUb VI = Schlesisches Urkundenbuch. Tom VI: 1291-1300 Collection

    Köln, 1998.

    BibTeX

    Irgang W (Ed.)

    SUb IV = Schlesisches Urkundenbuch. Tom IV Collection

    Köln-Weimar-Wien, 1988.

    BibTeX

    Treblin M (Ed.)

    Beiträge zur Siedlungskunde im ehemaligen Fürstentum Schweidnitz Collection

    Breslau, 1908, (Spis majątków rycerskich 1576 r.).

    BibTeX

    Zimmermann F A

    Beiträge zur Beschreibung Schlesien, Bd 5 Book

    Brieg, 1795.

    BibTeX

    Lokalizacja