Marklowice, dwór

Zamek, właściwie dwór określany jako obronny, położony jest na pogórzu cieszyńskim, na niemal płaskim terenie. Budowla zachowała się w całości w dobrym stanie po stosunkowo niedawnym remoncie. Jest własnością prywatną i pełni funkcję mieszkalną. Zameczek podmiejski, nizinny, typu letnia willa, książęcy. Badania architektoniczne wskazały, że dwór zbudowano w dwóch etapach. Pierwotna budowla powstała w połowie XVI w. za czasów panowania księżnej Katarzyny Sydonii. Niewykluczone, że ta pierwsza budowla była wieżą mieszkalną. Na początku XVII w. książę Adam I Wacław dokonał przebudowy i rozbudowy dotychczasowego obiektu.

Lokalizacjawoj. śląskie, miasto Cieszyn
Współrzędne49.7875598 N,18.6059582 E
Obszar AZP108-43
Chronologiapóźne średniowiecze, nowożytność
AutorzyPiotr Siemko
Data udostępnienia13.09.2023
MARKLOWICE, późnorenesansowa letnia książęca rezydencja, 2011
MARKLOWICE, późnorenesansowa letnia książęca rezydencja, 2011 (fot. commons:Schweppes / pl-wiki: Schweppes, CC BY-SA 3.0, z Wikimedia Commons)

Jak cytować?

Siemko Piotr. Dwór w Marklowicach, Katalog Zamków i Dworów Obronnych Śląska [https://zamki.pwr.edu.pl/dwor-w-marklowicach/]. Licencja: CC BY-NC 4.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/]. Data dostępu: 22.04.2025.

Zdjęcia, ryciny, ilustracje, plany, przekroje, etc. – jak w podpisach

Opis

Przynależność administracyjna

Obecna: Marklowice, niegdyś odrębna wieś, obecnie w granicach administracyjnych miasta Cieszyna

Historyczna: księstwo cieszyńskie i powiat cieszyński

Lokalizacja i stan obiektu

Zamek, właściwie dwór, określany jako obronny położony jest na pogórzu cieszyńskim, na niemal płaskim terenie. Budowla zachowała się w całości w dobrym stanie po stosunkowo niedawnym remoncie. Jest własnością prywatną i pełni funkcję mieszkalną.

Toponomastyka

Z ustaleniem początków wsi występują problemy z uwagi na fakt, że w księstwie cieszyńskim była druga osada o nazwie Marklowice, posiadająca kościół i zapisy ze średniowiecza o Marklowicach dotyczą tej wsi, dziś podzielonej granicą państwową na Marklowice Górne i Dolni Marklowice. Pisownię wsi zawierają jednak stare mapy.

Marklowice  – mapa Jonasa Nigrinusa

Marklowitz  – mapa Wielanda z 1736 r. wydana w 1752 r.

Marklowice  – mapa Mateusza Seuttera

Marklowitz  – mapa rejencji opolskiej por. Blume, z zasięgiem do księstwa cieszyńskiego XIX w.

Marklowitz  – mapa okręgu cieszyńskiego XIX w. (mapy – zb. P. Siemko)

Dzieje własności dóbr ziemskich i obiektu  na podstawie przyczynków źródłowych

Wieś prawdopodobnie od powstania należała do domeny książęcej. W 1612 r. książę cieszyński Adam I Wacław podarował Marklowice z dworem oraz wieś Brzezówkę swojej metresie Małgorzacie Kostlachównie z Kremże z przeznaczeniem na utrzymanie jej i ich wspólnego potomka. Jednakże zmarła ona w 1617 r., a pół roku później zmarł Adam I Wacław. Po śmierci Małgorzaty Marklowice na powrót weszły w skład dóbr książęcych. Po śmierci księżnej Elżbiety Lukrecji księstwo cieszyńskie, w tym Marklowice objęli Habsburgowie. Później do zarządzania dobrami utworzyli oni Komorę cieszyńską, do której Marklowice należały do 1920 r (MAKOWSKI 2005, s. 40).

Historia budowlana

Badania architektoniczne wskazały, że dwór zbudowano w dwóch etapach. Pierwotna budowla powstała w połowie XVI w. za czasów panowania księżnej Katarzyny Sydonii. Niewykluczone, że ta pierwsza budowla była wieżą mieszkalną. Na początku XVII w. książę Adam I Wacław dokonał przebudowy i rozbudowy dotychczasowego obiektu, w związku z jego nowym przeznaczeniem (MAKOWSKI 2005, s. 40).

Zachowana do dziś budowla to jednopiętrowy dwór wzniesiony na planie prostokąta, nakryty wysokim, dwuspadowym dachem. Jest to jeden z nielicznych ocalałych przykładów podmiejskiej siedziby szlacheckiej o charakterze willi wypoczynkowej z czasów renesansu.

Budowla zachowała wiele późnorenesansowych elementów. Z zachowanych elementów wyróżniają się późnorenesansowe obramienia okien i drzwi. Pozostałością letniej rezydencji jest otwarta loggia na piętrze wsparta na dwóch drewnianych słupach. W tej samej elewacji (płn.-zach.) na piętrze wymurowano bliźniaczą wnękę o łukach półkolistych. Budynek jest częściowo podpiwniczony, a wejście do piwnic umieszczono na osi elewacji frontowej, natomiast po jego bokach są 2 wejścia we wnękach zamkniętych półkoliście. Piwnice posiadają sklepienia kolebkowe. Parter jest dwutraktowy o dwóch izbach sklepionych krzyżowo-kolebkowo z przedsionkami. Na piętro prowadzą schody z podestem, gdzie znajdują się dwie duże sale przykryte stropami drewnianymi o profilowanych belkach (KZSVI/3 s. 97). Budowla została określona jako dwór obronny, ale brak śladów jakichkolwiek cech obronnych.

Typ budowli

Zameczek podmiejski, nizinny, typu letnia willa, książęcy. Zbudowany w połowie XVI w. i rozbudowany na początku XVII w. Późnorenesansowy.

Ilustracje

Plany i przekroje

Zdjęcia

Literatura

Rejduch-Samkowa I; Samek J

KZS VI/3 = Miasto Cieszyn i powiat cieszyński. Katalog zabytków sztuki w Polsce, tom VI, województwo katowickie, zeszyt 3 Book

Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. VI, województwo katowickie pod red. I. Rejduch-Samkowej i J. Samka, z.3, Warszawa, 1974, (KZSVI/3).

BibTeX

Makowski M

Szlacheckie siedziby na Śląsku Cieszyńskim Book

Cieszyn, 2005.

BibTeX

Wagner A

Murowane budowle obronne w Polsce X-XVII w. Book

Warszawa, 2019.

BibTeX

Lokalizacja