Szczodre, gm. Długołęka, motte
Obiekt typu motte w Szczodre, położony wśród podmokłych łąk, w widłach dwóch rowów, około 0,4 km na północny wschód od północnego krańca wsi…
Obiekt typu motte w Szczodre, położony wśród podmokłych łąk, w widłach dwóch rowów, około 0,4 km na północny wschód od północnego krańca wsi…
Grodzisko stożkowate w Stróży Dolnej, położone jest na krawędzi podmokłej doliny niewielkiego cieku, w północnej części wsi, na północny wschód od…
Grodzisko stożkowate w Złotnikach, obecnie osiedle Wrocław-Złotniki, to imponujący relikt średniowiecznego założenia obronnego związanego z księstwem wrocławskim. Zlokalizowane na terasie nadzalewowej Bystrzycy, grodzisko ma formę kopca na planie czworoboku o wymiarach u podstawy 27 × 29 m, otoczonego fosą. Badania archeologiczne odsłoniły pozostałości budynku …
W Gniechowicach znajduje się obecnie całkowicie zniszczony dwór na kopcu, widoczny na planie katastralnym jako owalny nasyp otoczony mokrą fosą, przedzieloną od wschodu groblą. Według inwentarza z 1582 roku była to murowana siedziba z dwiema sklepionymi piwnicami, czterema przestronnymi izbami i pokojami z kominkami, …
Dwór w Oporowie zlokalizowano na płaskim i suchym terenie, w centralnej części dawnej wsi, na północ od głównej drogi. Dwutraktowy dwór z sienią przelotową w części środkowej, ma dwie kondygnacje i wysokie użytkowe poddasze. Wewnątrz dworu pierwotnie znajdował się piaskowcowy portal z obramieniem ozdobionym …
Obiekt w Maniowie Małym to ruina okazałego dworu, którego głównym elementem jest nasyp na planie regularnego czworoboku z zaokrąglonymi narożami, o długości boku u podstawy ok. 44 m, u góry 32 m i wysokości ok. 3 m. Kopiec otacza system podwójnych fos i wałów. …
Obiekt w Sołtysowicach zlokalizowano w dolinie Widawy, ok. 0,5 km na wschód od centrum osiedla. Częściowo wkomponowany w założenie parkowe obiekt, którego głównym elementem jest kopiec na planie czworokąta o zaokrąglonych narożach i wymiarach u podstawy 32 x 38 m, u góry 9 x …
Obiekt w Czernicy zlokalizowano na terasie zalewowej starorzecza Odry, na S od wsi. Głównym elementem założenia jest nasyp założony na planie czworoboku z zaokrąglonymi narożami o wymiarach u podstawy 19 x 25,5 m, u góry 8 x 14,5 m i wysokości 2,5 m. Kopiec …
Będkowice zostały odnotowane po raz pierwszy w dokumencie księcia śląskiego Henryka I Brodatego, który został wystawiony dla opactwa augustianów na Piasku we Wrocławiu i określał przebieg granicy rozdzielającej książęce a klasztorne posiadłości w rejonie Ślęży. Budynek rezydencjonalny to w obecnym kształcie budowla murowana z …