Siedziba rycerska od końca XIII w., od XV w. z murowaną wieżą mieszkalną, w XVI w. przebudowana na renesansowy dwór/zamek na wodzie, na planie zwartym, a następnie na barokowy pałac. Obecnie w ruinie. Położona na terenie pagórkowatym, w otoczeniu wyschłej fosy. Dawna siedziba to w obecnym kształcie postępująca ruina 3-kondygnacyjnego pałacu, częściowo podpiwniczona, wzniesionego z kamienia i cegły, na planie prostokąta. Stropy i dach budowli nie zachowały się.
Lokalizacja | woj. dolnośląskie, pow. świdnicki, gmina Strzegom |
---|---|
Współrzędne | 50.983085 N, 16.269593 E |
Obszar AZP | 82-21 |
Chronologia | pełne średniowiecze, późne średniowiecze, nowożytność |
Autorzy | Piotr Błoniewski, Małgorzata Chorowska |
Data udostępnienia | 21.06.202 |
Jak cytować?
Zdjęcia, ryciny, ilustracje, plany, przekroje, etc. – jak w podpisach
Opis
Przynależność administracyjna i toponomastyka
- w XIII w. Kostrza wchodziła w skład księstwa śląskiego (wrocławskiego); od 1296 r. w granicach księstwa świdnickiego; do 1741: w obrębie Weichbild Striegau; 1741-1932: Kreis Striegau, 1932-1945: Landkreis Breslau; 1975-1978 woj. wałbrzyskie
- obecnie województwo dolnośląskie, pow. świdnicki, gmina Strzegom
- historyczne nazwy miejscowości: 1290 Heslech; 1318 Haslicht; 1369 Heselecht; 1389 Hezelicht; 1393 Heselicht; 1427 Hesellecht; 1660 Hässelicht; 1667 Hösslicht, Hösslich, Heslich; 1677 Heslicht; 1726 Haselicht; 1765 Haeslicht; 1816 Häselicht; 1825 Häslicht; 1945 Malanów; 1947 Kostrza
- historyczne nazwy majątku: Gut (brak nazwy własnej).
Kontekst przestrzenny, rozplanowanie, stan zachowania obiektu
Kostrza, niem. Häslicht została odnotowana po raz pierwszy w 1290 r. jako predykat Peczmana de Heslech/Heselech, kasztelana Żagania (SUB V, nr 446). Wieś jest ulicówką rozciągniętą wzdłuż drogi łączącej Jawor ze Strzegomiem. Na osi drogi, na południowo-wschodnim krańcu niwy domowej zlokalizowano kościół p.w. Krzyża Świętego. Tuż obok, po płd. stronie kościoła powstał obszerny folwark, wzmiankowany od 1367 r. Zameczek znajdował się w odległości 150 m od kościoła, pośrodku dziedzińca folwarcznego (aktualnie pustego placu) i otoczony był z 3 stron budynkami gospodarczymi oraz fosą wodną. Dalej na płd. znajdował się sad.
Dawna siedziba to w obecnym kształcie postępująca ruina 3-kondygnacyjnego pałacu, częściowo podpiwniczona, wzniesionego z kamienia i cegły, na planie prostokąta. Stropy i dach budowli nie zachowały się.
Dzieje własności dóbr ziemskich i obiektu na podstawie przyczynków źródłowych
W latach 1219 -1304 występował w Żaganiu Peczman de Heslech. Według Tomasza Jurka zapoczątkował on śląską gałąź Häslichtów, przybyłych z Häslicht na Górnych Łużycach lub Häslicht w Saksonii i osadzonych we wsi koło Jawora, która wzięła swą nazwę od jednej z niemieckich poprzedniczek (JUREK 1998, s, 319).
- 1318 r. – syn Peczemana Ticzko von Heslech, zapisał dobra w Iławie swej córce, mniszce w klasztorze magdalenek w Szprotawie (RS XVIII, nr 3857). Predykat „von Heslech” wskazuje, że w Kostrzy znajdowało się gniazdo rodowe śląskich Häslichtów; Ticzko był wasalem księcia Henryka Jaworskiego.
- 1366 r. – dobra od Henryka ReindFleischa zakupił Günter Molberg (LANDBUCH I, nr 127);
- 1367 r. – folwark Kunemana Seidlitza i jego żony Jutty sprzedany Piotrowi Vulhabernowi (Landbuch I, nr 159);
- W 1368 r. wzmiankowano Matthisa von Heselicht (LANDBUCH I nr 232);
- 1369 Reinold Czegenberg sprzedał dobra Piotrowi Schindelowi zwanemu Rosicz (LANDBUCH I, nr 305);
- W 1374 r. bracia Henryk i Piotr Häslichtowie sprzedali Piotrowi Schindelowi zwanemu Rosicz lenno kościelne; W 1389 r. prawo patronatu należało do Piotra Schindela i jego brata Mateusza (Landbuch II, nr. 640)
- 1375-1389 dobra (LANDBUCH II, nr 640, 1216, 1240, 1261);
- 1394 dobra Jana Reichego sprzedane braciom Wolframsdorfom (LANDBUCH II, nr 1176);
- 1393-1394 dobra Piotra i Mikołaja Schindelów (APWr, Rep. 39, nr 36, k. 131; LANDBUCH II, nr 1375);
- 1448 dobra Happela Schindela (APWr, Rep. 39, nr 41, k. 220-221);
- W 1602 r. dobra należały do Georga von Bockh, vom Haselicht.
Stan badań
Hans Lutsch wspomniał w Kostrzy dwór pański (Herrenhof) otoczony częściowo obronną fosą (LUTSCH II 1889, s. 266).
W 1969-70 zespół z Pracowni Konserwacji Zabytków we Wrocławiu wykonał inwentaryzację i badania architektoniczne obiektu (Stanisław Marchwicki, konsultacja Jerzy Rozpędowski). Odnotowano wówczas dwie fazy przemian: renesansową i barokową w postaci pałacu na wodzie; Jerzy Pilch datował przebudowę barokową na ok. 1730 r., nie wykluczając starszej metryki obiektu; odnotował przebudowę w końcu XIX w. i opuszczenie pałacu po 1945 r. Wówczas był on nakryty dachem dwuspadowym z lukarnami i powiekami. Elewacje piętra podzielone pilastrami wspartymi na boniowanym parterze, całość otoczona fosą z wodą (PILCH 1978, s.117). W (PILCH 2005, s. 160, plan parteru) wskazał jako metrykę dworu 1 poł. XVI w., rozbudowę w 2 poł. XVI w., przebudowę i barokizację w 2 poł. XVIII w., restaurację w końcu XIX w. Wejście główne mieściło się w pseudoryzalicie z pilastrowym portalem. W części wnętrz parteru zachowane sklepienia kolebkowe.
Krzysztof Eysymontt jako pierwszy wskazał na relikty starszego założenia w postaci wieży mieszkalnej, jednoprzestrzennej na każdej kondygnacji. Wyróżniała się on szczególnie grubymi murami po stronie zewnętrznej (wsch.) i wewnętrznej (zach.), przesklepioną piwnicą i stropami na wyższych kondygnacjach. W trakcie dalszej przebudowy po stronie zach. miał powstać osobny budynek na planie prostokąta. Być może połączony z dworem przelotową sienią. Zwrócił uwagę na wysoko osadzone sklepienia „drutowe”, na fasciowe obramienia okien i drzwi „o mięsistej formie”, co miało wskazywać na przebudowę najwcześniej w latach dziewięćdziesiątych XVI wieku W XVIII w. przebudowano jedynie elewację płd. i dachy- (EYSYMONTT 2010, s. 279-280). Powtórną lustrację ruiny dworu przeprowadzono w 2013 i 2023 r. (BŁONIEWSKI 2013).
Historia budowlana obiektu
FAZA 1 (XV w.)
Potężna wieżowa budowla mieszkalna zlokalizowana w północno-zachodniej części późniejszego dworu. Zbudowano ją na wyspie położonej na środku stawu bądź otoczono szeroką fosą wodną i zapewne palisadą.
Północny narożnik wieży wzmacniała skośnie ustawiona przypora. Budynek o zewnętrznych wymiarach około 10,80 x 16,60 m był podzielony na dwie części. Jego grube, kamienne ściany wznosiły się na wysokość 3 kondygnacji, pod częścią płd. znajdowała się sklepiona piwnica. Z pierwotnego budynku zachowały się częściowo ściany magistralne – zachodnia, północna i w połowie wschodnia oraz ściana działowa. W tej pierwszej, na poziomie każdego z pięter widnieją po dwa oryginalne otwory okienne poprzedzone sklepionymi wnękami wyrobionymi w grubości ściany (ryc. 7-8). Otwory, pierwotnie w kamiennych obramieniach, zostały wymurowane z cegły palcówki o formacie średniowiecznym.
FAZA 2 (4 ćwierć XV w. –lata 20. XVI w.)
Zamknięcie zameczku murem obwodowym od strony południowej i wschodnim. Założenie uzyskało wymiary 16,70 x 21,00 m i nadal otoczone było fosą wodną. Trudno powiedzieć, czy zabudowa wypełniała całe jego wnętrze czy przestrzeń pod murem pozostawiono jako niezabudowaną o charakterze wąskich dziedzińców. Południową część domu wieżowego podzielono wówczas na dwa pomieszczenia. Wieża uzyskała dzięki temu trójdzielny układ przestrzenny, typowy dla średniowiecznych i wczesnonowożytnych jednostek mieszkalnych. Zazwyczaj składały się one na każdej kondygnacji z dużej sieni-lub świetlicy i dwóch izb lub komór. Zabudowa przestrzeni pod murem nastąpiła najpóźniej w 2. poł. XVI w.
FAZA 3 (4 ćwierć XVI w.)
Po zabudowaniu całości wnętrza założenie przybrało formę trójkondygnacyjnego dworu o zwartym planie. Jego wymiary pozostały niezmienione (16,7 x 21,0 m) z wyjątkiem przypór i alkierza, który dobudowano po stronie wschodniej. Powstały wówczas układ przestrzenny trudno zaliczyć do typowych. Główne wejście prowadziło od strony północnej do obszernej sieni zlokalizowanej w narożniku pn.-zach. Z sieni przez środek dworu przeprowadzono sklepiony przechód, wychodzący na południe. Na wschód od przechodu znajdowała się kuchnia z dużym kominem, zapewne butelkowym, usytuowanym w narożniku płd.-wschodnim. Otwór powstały po likwidacji komina w II poł. XVII w. zamknięto ceglanym sklepieniem krzyżowym. Pomieszczenia między kuchnią i sienią pierwotnie nakrywały stropy belkowe. Większe z nich wraz z przyległym alkierzem miało funkcję jadalni. Pomieszczenia na zachód od przechodu stanowiły sklepione piwnice – spiżarnie. Na piętrach znajdowały się komory i izby mieszkalne. Funkcję tę potwierdza obecność reliktów wykuszy i szachtów latrynowych, wychodzących głównie na stronę zachodnią.
Od południa bryłę dworu opięły grube przypory. Dwie z nich były położone przy narożniku płd.-zachodnim; trzecia wsparła dawny mur obwodowy od strony płd.-zach. Na ścianach alkierza i frontowej ścianie zachowały się szczątkowo pozostałości bonii sgraffitowych. W przypadku frontowej ściany wyłoniły się one spod barokowych tynków i pilastrów.
Charakterystyka wartości kulturowych
Obecne wartości dworu w Kostrzy są natury historyczno-naukowej oraz topograficznej. Przetrwała w ich murach średniowieczna wieża mieszkalna potwierdza wczesną metrykę i znaczenie tamtejszej siedziby rycerskiej, a jej wypiętrzenie ponad fosę i bliskość kościoła wskazuje na znaczenie w krajobrazie kulturowym wsi. Niestety, wartości artystyczne dworu (sgraffita, portal, pilastry) uległy niemal całkowitej destrukcji, a ostatnie wartościowe elementy budowlane, jak sklepienia z lunetami, przypory, resztki fascjowych obramień okiennych są w ostatniej fazie rujnacji.
Literatura
Opracowania naukowe
Fundacje dewocyjne rycerstwa księstwa świdnicko-jaworskiego w średniowieczu Book
Poznań-Wrocław, 2005.
Zamki rycerskie w księstwie świdnickim PhD Thesis
Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, 2013, (praca doktorska napisana na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem Małgorzaty Chorowskiej, wydruk komputerowy w Centrum Wiedzy i Dokumentacji Naukowo-Technicznej PWr).
Architektura renesansowych dworów na dolnym Śląsku Book
Wrocław, 2010.
Inwentaryzacja konserwatorska pałacu w Kostrzy, pow. Świdnica Technical Report
PPKZ Wrocław Wrocław, 1969, (Delegatura w Legnicy).
Obce rycerstwo na Śląsku do połowy XIV wieku Book
Poznań, 1996.
Verzeichnis der Kunstdenkmäler der Provinz Schlesien: Bd. II, Kunstdenkmäler des Regierungsbezirks Breslau Book
Breslau, 1889.
Verzeichnis der Kunstdenkmäler der Provinz Schlesien: Bd. III, Die Kunstdenkmäler des Regierungsbezirk Liegnitz Book
Breslau, 1891, (Borów Polski, s. 70-71;).
Badania architektoniczne - powierzchniowe pałacu w Kostrzy, pow. Świdnica Unpublished
1970, (Delegatura w Legnicy).
Zabytki architektury Dolnego Śląska Book
Wrocław, 1978.
Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska Book
Warszawa, 2005.
Źródłowe
CDS XVIII = Codex Diplomaticus Silesiae, Regesten zur Schlesischen Geschichte 1316-1326, Bd. XVIII Collection
Breslau, 1898, (używany również skrót 'RS' lub 'RS V').
LANDBUCH I = Landbuch księstw świdnickiego i jaworskiego, tom I: 1366-1376 Collection
Poznań, 2000.
LANDBUCH II = Landbuch księstw świdnickiego i jaworskiego, tom II: 1385-1395 Collection
Poznań, 2004.
LANDBUCH III = Landbuch księstw świdnickiego i jaworskiego, tom III: 1396-1407 Collection
Poznań, 2007.
SUb V = Schlesisches Urkundenbuch. Tom V: 1282-1290 Collection
Köln-Weimar-Wien, 1993.
Ilustracje
Plany




Zdjęcia




