Kłaczyna, gm. Dobromierz, zamek (ruiny)

KŁACZYNA, plan zamku: 1 – mury z XIV w., 2 – mury z XV-XVI w. (za Chorowska 2003, il. 113, s. 171)

Wśród malowniczych krajobrazów Dolnego Śląska skrywają się pozostałości rycerskiego zamku wodnego w Kłaczynie – niegdyś imponującej warowni z XIV-wieczną wieżą mieszkalną i charakterystycznym, monumentalnym kominem kuchennym. Obecnie zachowały się jedynie fragmenty murów i wieży, jednak dawne grafiki i opisy pozwalają odtworzyć jego wygląd. To …

Więcej…

Wilków, gm. Świdnica, dwór obronny

WILKÓW, plateau głównego członu warowni, stan z 2011, fot. A. Boguszewicz

Obiekt obronny w Wilkowie, o wymiarach około 38×60 m i usytuowany na skraju ostrej skarpy, stanowi cenną pozostałość kolonizacji z drugiej połowy XIII–początku XIV wieku. Źródłowe dokumenty potwierdzają, że teren należał pierwotnie do panów z Wierzbnej. Jego dzieje wpisują się w burzliwą historię administracyjną …

Więcej…

Imbramowice, gm. Żarów, siedziby nieistniejące

IMBRAMOWICE, Messtischblatt z 1937 roku z zaznaczoną lokalizacją obiektów

Siedziby nieistniejące w Imbramowicach, to miejsca po dwóch dworach obronnych („górnym” i „dolnym”) oraz po dworze („środkowym”), którego obronność pozostaje w sferze hipotez. Lokalizacja woj. dolnośląskie, pow. świdnicki, gm. Żarów Współrzędne 50.966921 N, 16.5686514 E (górny) Obszar AZP 83-24 Chronologia pełne średniowiecze, późne średniowiecze, …

Więcej…

Grodziszcze, gm. Świdnica, założenie obronne

GRODZISZCZE, plan założenia na numerycznym modelu terenu

Założenie obronne w Grodziszczu, położone na cyplu w zakolu rzeki Piławy, to przykład miejsca o bogatej historii osadniczej. Jego początki sięgają kultury łużyckiej, zaś w IX–X wieku istniał tu gród plemienny. W okresie średniowiecznym teren ten przekształcił się w ufortyfikowaną strukturę z dwuczłonowym zamkiem …

Więcej…