Imbramowice, gm. Żarów, siedziby nieistniejące

    IMBRAMOWICE, Messtischblatt z 1937 roku z zaznaczoną lokalizacją obiektów

    Siedziby nieistniejące w Imbramowicach, to miejsca po dwóch dworach obronnych („górnym” i „dolnym”) oraz po dworze („środkowym”), którego obronność pozostaje w sferze hipotez. Lokalizacja woj. dolnośląskie, pow. świdnicki, gm. Żarów Współrzędne 50.966921 N, 16.5686514 E (górny) Obszar AZP 83-24 Chronologia pełne średniowiecze, późne średniowiecze, …

    Więcej…

    Grodziszcze, gm. Świdnica, założenie obronne

    GRODZISZCZE, plan założenia na numerycznym modelu terenu

    Założenie obronne w Grodziszczu, położone na cyplu w zakolu rzeki Piławy, to przykład miejsca o bogatej historii osadniczej. Jego początki sięgają kultury łużyckiej, zaś w IX–X wieku istniał tu gród plemienny. W okresie średniowiecznym teren ten przekształcił się w ufortyfikowaną strukturę z dwuczłonowym zamkiem …

    Więcej…

    Siedlimowice, dwór (ruina)

    SIEDLIMOWICE - Widok fasady pałacu, fot. P. Błoniewski, 2013

    Obiekt w Siedlimowicach to czternastowieczna siedziba rycerska z murowaną wieżą mieszkalną, w XVI w. przebudowana na renesansowy, trójskrzydłowy  dwór, a następnie barokowy i neomanierystyczny pałac. Obecnie w ruinie, nadal bardzo malowniczej, ale postępującej w zawrotnym tempie. Lokalizacja woj. dolnośląskie, pow. świdnicki, gm. Żarów Współrzędne …

    Więcej…

    Panków, ruiny zamku

    PANKÓW, ruina zamku w widoku z dawnego dziedzińca; w głębi wieża bramna z blnkowaniem, fot. M. Bogdała 2023

    Siedziba rycerska istniała już w XIV w. i zapewne było to gniazdo rodu von Ronow von Pankendorf. Nie wykluczone, że z tego czasu pochodziła murowana wieża bramna, lecz kolisty obwód zamku wyznaczały wówczas obwarowania drewniano-ziemne. Murowany obwód powstał najpóźniej w 2 ćwierci XV w., …

    Więcej…