Chojnów, Zamek Piastowski

Rekonstrukcja zamku średniowiecznego autorstwa zespołu: Darya Biaketava, Paweł Kultys, Adrian Włodarczyk pod kierownictwem Rolanda Mruczka (2021/22: Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Katalog Zamków i Dworów Obronnych Śląska [https://zamki.pwr.edu.pl/]. Licencja: CC BY-NC 4.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/])

Zamek w Chojnowie, jedna z najstarszych rezydencji książęcych na Dolnym Śląsku, przez stulecia pełnił kluczową rolę w systemie władzy i obrony regionu. Wywodzący się z XIII-wiecznego grodu kasztelańskiego, został przekształcony w potężną warownię z cylindryczną wieżą typu bergfried, a następnie w renesansową siedzibę książąt …

Więcej…

Wilków, gm. Świdnica, dwór obronny

WILKÓW, plateau głównego członu warowni, stan z 2011, fot. A. Boguszewicz

Obiekt obronny w Wilkowie, o wymiarach około 38×60 m i usytuowany na skraju ostrej skarpy, stanowi cenną pozostałość kolonizacji z drugiej połowy XIII–początku XIV wieku. Źródłowe dokumenty potwierdzają, że teren należał pierwotnie do panów z Wierzbnej. Jego dzieje wpisują się w burzliwą historię administracyjną …

Więcej…

Grodziszcze (Góra Zamkowa), gm. Stoszowice, zamek (ruiny)

GRODZISZCZE (Zamkowa), widok od południa

Zamek w Grodziszczu, położony na szczycie górskiego grzbietu (Góra Zamkowa), to średniowieczne założenie obronne o bogatej historii, sięgającej 1244 roku. Dwuczłonowa struktura, relikty monumentalnej wieży i zachowane elementy obwarowań świadczą o strategicznym znaczeniu obiektu, który według tradycji miał zostać wzniesiony przez Bolka I. Archeologiczne …

Więcej…

Bukówka, gm. Lubawka, motte

BUKÓWKA, lokalizacja założenia obronnego

Obiekt w Bukówce to założenie obronne typu motte o owalnym zarysie, otoczony suchą fosą i wałem zewnętrznym, zlokalizowany na szczycie wzniesienia z naturalnie ukształtowanym pionowym urwiskiem od strony zachodniej. Okres funkcjonowania na podstawie materiałów archeologicznych można określić na drugą połowę XIII – pierwszą połowę …

Więcej…

Gniewoszów, gm. Międzylesie, zamek Szczerba

GNIEWOSZÓW, ruiny zamku Szczerba

Zamek Szczerba powstał w 1. połowie XIV w. w obrębie ziemstwa Międzylesie, od 1358 stanowił centrum administracyjne samodzielnego klucza dóbr ziemskich dzierżonego przez członków rodu von Glaubitz. Wzniesiony przy drugorzędnym szlaku handlowym z Hrabstwa Kłodzkiego do Wschodnich Czech, jako zamek bezwieżowy na planie nieregularnym …

Więcej…