Witoszyn (dolny), gm. Wymiarki, wieża
W XV wieku wieża mieszkalna w Witoszynie Dolnym stanowiła ona ważny punkt na mapie księstwa żagańskiego, będąc własnością rodu Melhozów.
W XV wieku wieża mieszkalna w Witoszynie Dolnym stanowiła ona ważny punkt na mapie księstwa żagańskiego, będąc własnością rodu Melhozów.
Wieża Głodowa w Przewozie to jedyna pozostałość po średniowiecznym zamku, zbudowanym na miejscu starszego założenia warownego. Otoczony niegdyś fosą, zamek popadł w ruinę już w XVI wieku, a jego pozostałości stopniowo rozebrano w późniejszych stuleciach. Dziś o dawnej świetności obiektu świadczą jedynie zachowane nasypy …
Gródek w Lipinkach zachował się w postaci nasypu, założonego na planie koła o średnicy u podstawy około 45 metrów, u góry 32 metry i wysokości 2,3 metra. Kopiec otacza fosa o szerokości 6-8 metrów, a także prawdopodobnie wał zewnętrzny, którego pozostałości są słabo widoczne. …
Gródek w Letnicy wzniesiono na krawędzi podmokłej łąki, w pobliżu niewielkiego garbu terenowego, w centrum wsi, na zapleczu dawnego majątku. Założenie otoczone jest szczątkowo zachowanym murem obronnym, zbudowanym z kamieni polnych oraz fosą i niskim wałem ziemnym, zachowanym jedynie od strony południowej. Założenie popadło …
Pałac (d. zamek) w Bytnicy znajduje się po środku wsi na przesmyku między jeziorami Kokno i Bytnickim. Zbudowano go na wzniesieniu gorącym nad okolicą, przy drodze biegnącej z Krosna Odrzańskiego do Świebodzina. Najstarszymi fragmentami budowli wzniesionymi prawdopodobnie w I połowie XVI wieku są dwie …
Dwór w Miłakowie znajduje się po środku wsi, na wschód od kościoła, przy głównej drodze biegnącej z Nowego Miasteczka do Brzegu Głogowskiego. Wzniesiono go na niewielkim wzniesieniu otoczonym suchą fosą przez która przerzucony jest murowany most. Najstarszym elementem bryły dworu są pozostałości z wieży …
Założenie obronne typu motte w Lubrzy zostało wzniesione w narożniku miasta lokacyjnego; zamek nizinny, na planie zbliżonym do prostokąta. Wieża…
Zamek w Sulechowie zlokalizowany jest w pn.-wsch. narożu miejskiego ośrodka lokacyjnego, na niewielkim wzniesieniu. Składa się z trzech zróżnicowanych stylistycznie brył. Dominującym elementem jest gotycka wieża o planie zbliżonym do kwadratu, nakryta dachem namiotowym. Od pd. przylega do niej dwukondygnacyjne skrzydło barokowe z niską …
Zamek Książęcy w Świebodzinie, datowany na I połowę XIV wieku, położony jest na sztucznym płaskowyżu w pobliżu miasta lokacyjnego. Jego najstarszym elementem jest donjon – wieża mieszkalna o wymiarach około 10 x 15 metrów, zlokalizowana w południowo-wschodnim narożniku. Konstrukcja ta, wykonana z kamienia, zachowała …
Ruiny zamku rycerskiego w Borowie Polskim położone sąna łagodnie opadającym stoku niewielkiego wyniesienia, w centralnej części wsi, około 100 m na północ od kościoła. Średniowieczny dwór zbudowano na planie prostokąta o wymiarach 22,6 x 29 m, z głazów narzutowych uzupełnionych bazaltowymi okrzeskami układanymi warstwowo. …