Prusice I, dwór (nieistniejący)

PRUSICE, plan widokowy miasteczka z lokalizacją zamku wg F.B. Wernera z połowy XVIII w.

Prusice, położone w powiecie trzebnickim, były ważnym ośrodkiem w średniowieczu, należącym kolejno do księstw wrocławskiego, głogowskiego i oleśnickiego. W obrębie murów miejskich, we wschodniej części miasta, istniała bliżej nieokreślona warownia, która prawdopodobnie w XIV lub XV wieku została przekształcona w murowany zamek. Do dziś …

Więcej…

Złotniki (Małe), st. 2, dzielnica Wrocławia, motte

WROCŁAW-ZŁOTNIKI (Małe), widok głównego członu założenia od północnego zachodu, 2016 r. (fot. D. Nowakowski)

Grodzisko stożkowate w Złotnikach, obecnie osiedle Wrocław-Złotniki, to imponujący relikt średniowiecznego założenia obronnego związanego z księstwem wrocławskim. Zlokalizowane na terasie nadzalewowej Bystrzycy, grodzisko ma formę kopca na planie czworoboku o wymiarach u podstawy 27 × 29 m, otoczonego fosą. Badania archeologiczne odsłoniły pozostałości budynku …

Więcej…

Głogów, Zamek Książąt Głogowskich

GŁOGÓW, widok na Zamek Książęcy w Głogowie i cylindryczną wieżę

Zamek Książąt Głogowskich, majestatyczna twierdza o bogatej historii, skrywa w swoich murach najstarsze elementy architektury, takie jak cylindryczna wieża i fragmenty gotyckich murów. Zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku, zamek wielokrotnie przebudowywano, dodając nowe elementy stylowe, szczególnie pod rządami Zygmunta Jagiellończyka. Otoczony fosami …

Więcej…

Borów, st. 1, gm Borów, motte

BORÓW, widok reliktów dworu od strony północno, 2021 -zachodniej (fot. D. Nowakowski)

Relikty bliżej nierozpoznanego założenia obronnego w Borowie to fascynujący zabytek z bogatą historią sięgającą średniowiecza. Od pierwszych wzmianek z lat 1200–1202, przez potwierdzenie Henryka V Wrocławskiego w 1292 roku, że konwent lubiąski posiada ufortyfikowany obiekt, relikty te przetrwały wiele burzliwych wydarzeń. Znane z nowożytnej …

Więcej…