Grodziszcze (Góra Zamkowa), gm. Stoszowice, zamek (ruiny)

GRODZISZCZE (Zamkowa), widok od południa

Zamek w Grodziszczu, położony na szczycie górskiego grzbietu (Góra Zamkowa), to średniowieczne założenie obronne o bogatej historii, sięgającej 1244 roku. Dwuczłonowa struktura, relikty monumentalnej wieży i zachowane elementy obwarowań świadczą o strategicznym znaczeniu obiektu, który według tradycji miał zostać wzniesiony przez Bolka I. Archeologiczne …

Więcej…

Bukówka, gm. Lubawka, motte

BUKÓWKA, lokalizacja założenia obronnego

Obiekt w Bukówce to założenie obronne typu motte o owalnym zarysie, otoczony suchą fosą i wałem zewnętrznym, zlokalizowany na szczycie wzniesienia z naturalnie ukształtowanym pionowym urwiskiem od strony zachodniej. Okres funkcjonowania na podstawie materiałów archeologicznych można określić na drugą połowę XIII – pierwszą połowę …

Więcej…

Gniewoszów, gm. Międzylesie, zamek Szczerba

GNIEWOSZÓW, ruiny zamku Szczerba

Zamek Szczerba powstał w 1. połowie XIV w. w obrębie ziemstwa Międzylesie, od 1358 stanowił centrum administracyjne samodzielnego klucza dóbr ziemskich dzierżonego przez członków rodu von Glaubitz. Wzniesiony przy drugorzędnym szlaku handlowym z Hrabstwa Kłodzkiego do Wschodnich Czech, jako zamek bezwieżowy na planie nieregularnym …

Więcej…

Lądek-Zdrój, zamek Karpień (ruiny)

1280px Ruiny zamku Karpień

Ruiny zamku Karpień, usytuowane na malowniczym wzniesieniu Karpiaka (775 m n.p.m.) w Górach Złotych, niedaleko Lądka-Zdroju, skrywają bogatą i tajemniczą historię sięgającą pierwszej ćwierci XIV wieku. Niegdyś potężna warownia Karpenstein była symbolicznym i tytularnym centrum władzy feudalnej w południowo-wschodniej części ziemi kłodzkiej, kontrolując strategiczne …

Więcej…

Prusice I, dwór (nieistniejący)

PRUSICE, plan widokowy miasteczka z lokalizacją zamku wg F.B. Wernera z połowy XVIII w.

Prusice, położone w powiecie trzebnickim, były ważnym ośrodkiem w średniowieczu, należącym kolejno do księstw wrocławskiego, głogowskiego i oleśnickiego. W obrębie murów miejskich, we wschodniej części miasta, istniała bliżej nieokreślona warownia, która prawdopodobnie w XIV lub XV wieku została przekształcona w murowany zamek. Do dziś …

Więcej…

Polkowice, zamek (domniemany)

POLKOWICE, fragment mapy Messtischblatt z domniemaną lokalizacją zamku

Polkowice, miasto o bogatej historii skrywa tajemnicę średniowiecznego zamku, prawdopodobnie zlokalizowanego na rynku. Choć brak widocznych pozostałości, źródła historyczne sugerują istnienie niewielkiej warowni, być może siedziby dziedzicznego wójta miejskiego. Czy w sercu miasta kryją się nieodkryte ślady przeszłości? Lokalizacja woj. dolnośląskie, pow. polkowicki, gm. …

Więcej…