Wilków Wielki, gm. Niemcza, dwór

WILKÓW WIELKI, stan współczesny dworu, 2009

Na obrzeżach Wilkowa, w sąsiedztwie drogi z Wrocławia do Niemczy, zachowała się jedna z ciekawszych średniowiecznych wież mieszkalnych Dolnego Śląska, dziś wkomponowana w bryłę późnorenesansowego dworu. Choć budynek był wielokrotnie przebudowywany i dostosowywany do zmieniających się funkcji rezydencjonalnych, zachował czytelny układ pierwotnych kondygnacji oraz …

Więcej…

Bielawa, zamek („Pałac Sandreckich”)

BIELAWA, pałac od zachodu w widoku z drona, 2023 rok (fot. Marek Bogdała)

Zamek w Bielawie („Pałac Sandreckich”), kilkakrotnie odbudowywany po pożarach i przebudowywany, zapewne w miejscu siedziby średniowiecznej – być może zawierający jej relikty. Jednym z nich jest cylindryczna wieża wyrastająca ze wschodniego skrzydła zamku. Lokalizacja woj. dolnośląskie, pow. dzierżoniowski, gmina Bielawa Współrzędne 50.6890458, 16.6224028 Obszar …

Więcej…

Dzierżoniów, zamek (obiekt nieistniejący)

DZIERŻONIÓW, panorama miasta (archiwum Piotr Siemko)

Zamek w Dzierżoniowie, znany jako Klinkenhaus, stanowił istotny element miejskich fortyfikacji i był świadkiem burzliwej historii regionu. Położony przy murach miejskich, u wylotu odrynkowej ulicy Świdnickiej, zamek miał strategiczne znaczenie, które uwidoczniło się w licznych dokumentach historycznych od XIV wieku. Pierwsze wzmianki o zamku …

Więcej…

Słupice, ruina dworu

SŁUPICE, ruina dworu w widoku od płd.-zach., fot. P. Bloniewski 2016

Słupice zostały odnotowane po raz pierwszy w 1333 r., jako własność Mikołaja ze Słupic. Dwór pański stanowił trójskrzydłowe założenie z dziedzińcem zamknięte murem obwodowym, zbudowane kamienia i cegły, dwukondygnacyjne, podpiwniczone, nakryte wysokimi dwuskrzydłowymi dachami. Obecnie zachowane są dwa skrzydła – północne i wschodnie, oba …

Więcej…